Bolu müziği
The music of Bolu
- Tez No: 296149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Tarih içinde farklı kültürlere ev sahipliği yapan, coğrafi konum olarak ülkemizin birkaç iline komşu olan Bolu İlinin, kendine has müzik unsuru bu çalışmada incelenmiştir.Bolu İlinin halk müziğinin kendi ölçüleri içinde, geçmişten günümüze yapılmış resmi, özel derlemelerle, kendi yapmış olduğumuz araştırma ve derleme çalışmalarını bir araya getirmek suretiyle, somut bir kaynak oluşturmak amaçlanmıştır.Elde edilen veriler teker teker karşılaştırmalı olarak incelenmiş, en doğru şekilde tekrardan notaya alınmış ve analizleri yapılmıştır.Yapılan arşiv taraması, elde edilen ses kayıtları incelenerek 62'si sözlü ve 43'ü sözsüz olmak üzere Bolu Yöresine ait 105 ezgi incelenmiştir.Bu incelemeler sonucunda Bolu yöresine ait `Uzun Hava' örneğine rastlanmamıştır. Kırık Hava içerisindeki türküler, sözlü ve sözsüz olarak ayrılmıştır.Yapılan analiz çalışması sonucunda da Bolu Türküleri'nin genellikle 2,4 ve 9 zamanlı usullerden oluştuğu görülmüştür. Sayı bakımından sınırlı olmak kaydıyla 5,7 ve 10 zamanlı usüller de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Authentic music element of Bolu, the city that has hosted diverse cultures throughout the history, geographically neighbouring a couple of other cities, has been researched in this study.It has been aimed to constitute a concrete source within the dimensions of the folk music of Bolu by assembling official and private compilations done from past to present with our research and compilations.The data obtained was investigated one by one comparatively; in the most accurate way re-notated and analyzed.The voice records which had been obtained in the search of archives were studied and 62 verbal 43 and non-verbal warble of Bolu Region were analyzed.In this research, the unmetered folk song is not seen in Bolu Region. The songs in Kırıkhava (broken air in english ?the opposite of unmetered folk song. It is quite dynamic and lively) are seperated as verbal and non-verbal.As the result of this analyze, it is seen that the songs of Bolu Region are usually made up of 2.4 and 9 timely methods. Even it is limited when counted, there can be seen 5.7 and 10 timely methods as well.