TRT repertuarında yer almamış Bolu ili yöresel on ezginin derlenmesi
The compilation of ten tunes of Bolu town traditional folk music which is not in trt's (Turkish Radio TV) repertoire
- Tez No: 470362
- Danışmanlar: PROF. EROL DERAN, ÖĞR. GÖR. YÜCEL PAŞMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tarih içinde farklı kültürlere ev sahipliği yapan, coğrafi konum olarak ülkemizin birkaç iline komşu olan Bolu ilinin, kendine has müziği bu çalışmada incelenmiştir. Bu yörede icra edilen müzikte, geçmişi çok eskilere dayanan yöresel müzik özelliklerini görmek mümkündür. Bolu ilinin halk müziğinin kendi ölçüleri içinde, geçmişten günümüze yapılmış resmi ve özel derlemelerle, kendi yapmış olduğumuz araştırma ve derleme çalışmalarını bir araya getirmek suretiyle, somut bir kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Elde edilen veriler teker teker karşılaştırmalı olarak incelenmiş, en doğru şekilde tekrardan notaya alınmaya çalışılmıştır. Yapılan arşiv taraması, elde edilen ses kayıtları incelenmesinde Bolu yöresine ait Uzun Hava örneğine rastlanmamıştır. Kırık Havalar içerisindeki türküler, sözlü ve sözsüz olarak ayrılmıştır. Yapılan analiz çalışması (Tablo 1-10) sonucunda da Bolu Türküleri'nin genellikle 2, 4 ve 9 zamanlı usullerden oluştuğu görülmüştür. Sayı bakımından sınırlı olmak kaydıyla 5, 7 ve 10 zamanlı usüller de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,Bolu's unique musical culture has been analyzed.Bolu is a town which is neighbour to so many towns and has been a home to different cultures in the history.The music which is made in this region has many cultural facts and features that belong to old history. The aim in this study is to create a record /source for Bolu's traditional music within it's own borders historic musical culture from past to nowadays.All the information which was gathered from many sources has been analyzed and re-put into notation in most correct version.In the search of archive,there has been no evidence of Uzun Hava ( a long piece of music which lacks a set rhythmic pattern ) in Bolu Region. All the folk songs within Kırık Hava (lively,folk music/song) has been divided as vocal and instrumental songs.According to the result of analyzes (Table 1-10),it has been seen that Bolu folk music generally is created 2,4 and 9 timed tempos.Provided that it has been limited 5,7 and 10 timed tempos are also used.