Bolu yöresi türkülerinin güzel sanatlar liseleri keman dersinde kullanılabilirliği
The availability of the Bolu region folk songs in the violinclasses at fine arts high schools
  1. Tez No: 552046
  2. Yazar: SENA EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; Bolu yöresi türkülerinin eğitim müziğindeki kullanılabilirliğini araştırmaktır. Araştırmada keman yapı ve teknik özellikleri bakımından incelenmiş ve Bolu yöresi türkülerinin Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri bireysel çalgı (keman) dersinde kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Betimsel nitelikli bu araştırmada kaynak taraması yapılarak verilere ulaşılmış ve incelenen veriler sonucu 11 Bolu yöresi türküsü Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri keman dersi hedef ve davranışları doğrultusunda, eğitim müziği ve keman eğitiminde halk türküleri dağarcığına kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the availability of Bolu region folk songs in educational music. In the research, the violin has been analyzed in terms of structure and technical features, and the availability of Bolu region folk songs in instrument (violin) classes at Fine Arts and Sports High Schools has been targeted. In this study, which features a descriptive approach, the data has been reached by means of documentary analysis and as a result of the data analyzed, 11 Bolu region folk songs have been brought in the folk song repertoire in educational music and violin training fields, in accordance with the objectives and behaviors of the violin training at Fine Arts and Sports High Schools.