İngiltere Avam Kamarası zabıtlarında Türkiye (1918-1922)
Turkey according to the records of the House of Commons (1918-1922)
- Tez No: 296154
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Osmanlı Devleti'nin yıkılışı çok geniş toprakların yeniden tasarrufunu gerektirdi. Ondan geriye kalan topraklar Türklerden başka Osmanlı Devleti'nin tebaası milletler, komşu devletler ve egemen güçler arasında paylaşılacaktı. Bu paylaşımı egemen güçler kararlaştıracaklardı. Karar verdiler. Bu büyük ve uzun ömürlü imparatorluğu kuran ve yöneten Türklere vermeyi planladıkları topraklar neredeyse Ermenilere verecekleri ile eşitti. Büyük bir imparatorluk kuran ve yaşatan bir milletin bunu kabul etmesi mümkün değildi. Mustafa Kemal Paşa etrafında şekillenen Anadolu hareketi bu haksızlığa başkaldırdı. İngiltere'nin ince siyaset stratejilerine rağmen iki yıl süren kanlı bir savaş sonunda varlığını sürdürebildi.Osmanlı Devleti'nin paylaşım planları resmiyette her ne kadar Bağlaşıklar tarafından yapıldığı ilan edilse de aslında onlar İngiltere hükümetinin dayattığı planlardı. Bu çalışmada, kararların alınması, sonrasında Anadolu'nun isyanı ve uzun süren kurtuluş mücadelesinin Avam Kamarasında nasıl takip edildiği adı geçen meclisin tutanaklarıyla incelenmiştir.Tezimiz, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Avam Kamarası'nın İngiltere'nin dış politikasındaki etkisini ve bu etkinin sonuçlarını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
After Ottoman Empire was collapsed, there were large territories to be shared. Her territories would be shared among Turks, Ottoman subjects, neighboring states and the Great Powers. This job would be performed by the Great Powers. They decided how to scatter Ottoman territories. But there was an injustice. Because Armenians were planned to give as large territories as Turks who founded and governed Ottoman Empire for many centuries. Also the Greek would take some part in the Western Anatolia. This division was unacceptable for Turks. So they gathered around Mustapha Kemal Pasha and started to fight against all the enemies who surrounded almost everywhere. In the end, they got their independence after a two-year long bloody war.Although sharing plans of Ottoman territories were decided formally by the Great Powers, in reality they were forced by the Great Britain.Making decisions about the share, revolt of Anatolian movement and long lasting independence struggle were followed by the House of Commons. In this study, it was tried to examine how the House of Commons followed this process.The thesis is aimed to discover the influence of House of Commons on English Foreign Policy and results of this influence during Turkish War of Independence.