A future for the Upper Bosphorus: A historical survey of the Upper Bosphorus, and a proposal for a sustainable heritage management plan
Kuzey Boğaziçi için bir gelecek: Kuzey Boğaziçi tarih araştırması ve sürdürülebilir bir kültürel miras yönetim planı önerisi
- Tez No: 296188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCİENNE THYS- ŞENOCAK, YRD. DOÇ. DR. GÜL PULHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu çalışma, Istanbul Boğazı'nın kuzey kesiminde yer alan ?Yukarı Boğaziçi? bölgesinin tarih araştırması ve kültürel miras kaynak analizidir.Tezin birinci bölümünde Yukarı Boğaziçi bölgesinin antik kaynaklardan günümüze kadar uzanan tarihi sunulmaktadır. Yayınlanmış ve yayınlanmamış arşiv belgeleri, seyahatnameler ve tarihi haritalar, bölgenin tarihsel geçmişini belgelemek; günümüz bölge sakinleriyle yapılan röportajlar ise son yüzyıldaki değişimleri aktarmak için kullanılmıştır. Tezin ikinci bölümü, Yukarı Boğaziçi'nin kültürel miras değerlerini ve önemini tanımladıktan sonra Yukarı Boğaziçi bölgesinin somut ve somut olmayan tüm kültürel mirasını bir ?kültürel peyzaj? alanı (cultural landscape) bütünlüğünde sürdürülebilir olarak korumayı bir kültürel miras yönetim planı çerçevesinde önermektedir.Yukarı Boğaziçi'nin hızla yayılan ve nüfusu her geçen gün artan İstanbul kenti tarafından yok edilmemesi için bölge köylerini, köy sakinlerini, tarihi yapıları ve ormanları kapsayan bir ?koruyarak geliştirme? stratejisine gereksinim vardır. Bölge için hazırlanacak olan her gelişme planı sürdürülebilir olmalı, somut ve somut olmayan kültürel miras kaynaklarını korumalı ve bölge sakinlerinin gereksinimlerini dikkate almalıdır. Bütünsel ve kapsamlı bir yönetim planı, Yukarı Boğaziçi'nin her iki yakasından sorumlu olan iki ayrı belediyeyi yönetim bakımından birleştirmeli ve her türlü kültür projesi kara ve deniz peyzajını bir bütün olarak düşünmelidir.Yukarı Boğaziçi'nin uzun ve çeşitlilikler içeren tarihinin daha detaylı anlaşılması için araştırmalar yapılması, ayrıca kapsamlı ve sürdürülebilir bir kültürel miras yönetim planı hazırlanması, bölgenin tarihi yapıları ve kültürel peyzajını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda bölge sakinleri ve ziyaretçilere de yararlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a historical study and heritage resource analysis of the ?Upper Bosphorus?, an area comprising the north section of the Bosphorus strait.The first part of this thesis presents a history of the Upper Bosphorus region, from the ancient to contemporary era. Published and unpublished archival sources, travelers? accounts and maps of the area are used to document the historical background of the area; interviews of contemporary residents of the region document the transformations in the last century. The second part of this thesis identifies heritage values, and the cultural significance of the Upper Bosphorus, analyzes the current conditions and problems of the region, and proposes suggestions for a sustainable management plan to protect the tangible and intangible heritage of the cultural landscape of the Upper Bosphorus.A strategy for the protection and development of the region should be developed for the Upper Bosphorus and should include its villages, residents, historical structures and forests before they are consumed by the overcrowded and ever-expanding city of Istanbul. Any development plan for the area should be sustainable and take into account the preservation of tangible and intangible heritage resources and the needs of the current residents in the region. A comprehensive and integrated management plan that includes both shores of the Upper Bosphorus and brings together the two municipalities in charge of the area needs to be created; the landscapes and seascapes on both shores of the region should be considered as a single cultural project in any development plan.A more detailed understanding of the long and diverse history of the Upper Bosphorus and a comprehensive sustainable cultural heritage management plan will help to preserve the historical structures and the cultural landscape of the region, and benefit both the local residents, and visitors to the Upper Bosphorus.