A nineteenth century sarraf in the Ottoman Empire: Mıgırdıç Cezayirliyan
Ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda bir sarraf: Mıgırdıç Cezayirliyan
- Tez No: 296189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BARLAS, YRD. DOÇ. DR. YONCA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mıgırdıç Cezayirliyan 1805 -1861 yılları arasında İstanbul'da yaşamış bir sarraftır. Bu çalışma Cezayirliyan'ın ekonomik ve politik faaliyetlerine odaklanarak kendisini ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nun en güçlü finansörlerinden biri olarak ele almaktadır.Bu çalışmada, Cezayirliyan'ın faaliyetleri, onun, borçlanma, vergi sistemi, ticaret ve endüstriye katılımı ve işleyişi şeklinde incelenmiştir. Cezayirliyan'ın bu alanlarda belirli olaylardaki rolü incelenerek, öncelikle, sarraflar, devlet görevlileri ve vergi toplayıcıları arasındaki işbirliği gibi iç içe geçmiş, karmaşık ilişkilerin gösterilmesi amaçlanmıştır. Daha sonra ise, Cezayirliyan'ın devlet görevlilerinin yanı sıra mültezimler ile olan ilişkilerinin ve ittifakının sürekli ve kalıcı olmadığı gösterilmiştir. Bu çalışma, literatüre, Osmanlı vergi sisteminde sarrafların işleyişini ve devletle olan ilişkilerini inceleyerek katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mıgırdıç Cezayirliyan was a sarraf who lived in Istanbul from 1805 to 1861. This study examines Cezayirliyan as one of the most powerful financiers of the Ottoman Empire in the nineteenth century by focusing on his economic and political activitiesIn this study, his activities were analyzed as his involvement in money lending, taxation system, trade and industry in the Ottoman Empire. Through the analysis of specific cases in which Cezayirliyan was involved, first, I aim to show the intertwined relationships such as alliances between sarrafs, state officials and tax collectors. Then, I argue that these alliances between Cezayirliyan and state officials as well as those between him and tax collectors were not permanent. This study contributes to the literature by examining sarrafs? role in Ottoman taxation system and depicting their relations.