Kuvvetler ayrılığı- siyasal istikrar ilişkisi
The relationship between political stability and the separation of powers
  1. Tez No: 296191
  2. Yazar: MEHMET DUYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN BEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kuvvetler ayrığı ilkesi hukuki bir anlamdan ziyade siyasi açıdan değerlendirilmesi gereken bir ilkedir. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortaya koyduğu çerçeve, yasama ve yürütmenin yanına sadece istikrarı sağlamak için bu erkler denetleyecek bir yargı erki değil, bundan ziyade bu erkleri denetleyerek bireysel özgürlüğü güvence altına alan bir yargı erkidir. Yani yargı erki devlet karşısında bireysel hakları güvence altına alması gereken bir erk olarak algılanmalıdır.Bu çalışmada, Türkiye'de kuvvetler ayrılığı ilkesinin özgürlük ve istikrarı sağlama noktasında nasıl algılandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bakımdan çalışmanın kapsamında şu sorular yer almaktadır:a)Türkiye'de yargı erki, diğer erkler arasında bir dengeleyici rol alarak özgürlükleri korumaya mı çalışmış, yoksa devletin bekasını sağlamaya yönelik olarak siyasal istikrardan yana mı olmuştur?b)Türkiye'de siyasal istikrar sorunu kuvvetler ayrılığının yanlış yorumlanmasından kaynaklanan bir sistem sorunu mudur?Çalışmada veri elde etmek amacıyla kullanılan yöntem literatür taraması olmuştur. Ancak söz konusu araştırmaya dâhil akademik çalışmaların azlığı çalışmada kaynak sınırlılıklarına neden olmuştur.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda kuvvetler ayrılığı ilkesinin, ya siyasal istikrarı sağladığı ya da özgürlükleri güvence altına aldığı, yani birisinden birinin tercih edilmek zorunda kalındığı şeklinde algılamaların olduğu görülmüştür. Hâlbuki özgürlük ve siyasal istikrarın birbirleri yerine ikame edilemeyecek olması ve bunların aynı anda işler olabileceğini göstermesi bakımından, çalışmada önemli bulgular elde edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Politically, rather than a legal principle meaning separation of powers is a principle that should be considered. Framework put forward by the principle of separation of powers is not only a judicial institution of legislative and executive powers to supervise and ensure stability, but rather by controlling the powers of the judiciary to secure individual freedom. In other words that should be guaranteed that judiciary is an erk to secure individual rights against the state judiciary.In this study, the perception of the principle of separation of powers has been carried out. In this regard, the scope of the study include the following questions:a)Has the judiciary in Turkey tried to do to protect their freedom by taking a role in stabilizing among other powers or survival of the state to ensure the political stability?b)Political stability in Turkey, the problem of separation of power arising from the interpretation of a system problem, is it wrong?Literature has been the method used to obtain data in this study. However, the research study, including lack of academic studies has led to resource limitations.As a result of research performed within the context of the principle of separation of powers, freedoms or guarantees provided by either the political stability, which have to be someone who stays in one of the preferred perceptions, were shaped. However, that freedom and political stability cannot be a substitute for each other and their jobs could be at the same time showing us, the study said that important evidence was obtained.