Karasu yöresindeki halk inançlarının fertler üzerindeki etkileri
The impact of people?s beliefs on individuals in Karasu region
- Tez No: 296192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, halk inançlarının fertler üzerinde ne derece etkisinin olduğunu psikolojik bir yaklaşımla incelemektir. Çalışmada elde edilen veriler, cinsiyet, yaş, medenî durum, eğitim durumları, dindarlık algıları, sosyo-ekonomik ve meslekî durum gibi bağımsız değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubu, Karasu yöresindeki 195 kadın ve 124 erkek olmak üzere toplam 319 denekten oluşmaktadır. Çalışma teorik ve amprik olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Amprik bölümde anket tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS for WINDOWS 16.0 istatistik paket programından yararlanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen sonuçlara bakıldığında, halk inançlarının fertler üzerinde birtakım etkilerinin olduğu, fertlerin bu inançlara temkinli yaklaşıyor görünmelerine rağmen, çaresizliğin hissedildiği durumlarda, bu inanç ve uygulamalara başvurdukları tespit edilmiştir. Başka bir ifadeyle, bu inançların gerekli görüldüğü durumlarda bireyler tarafından sorunlarıyla başa çıkma aracı olarak kullanılabildikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine in a psyhological approach what extent the impact of people?s beliefs on individuals. The data in this study such as gender, age, marital status, educational status, perception of religiosity, socio-economic and occupational status were assessed in terms of independed variables. The sample group of the study consists of 195 women and 124 men, total of 319 sujet in Karasu region. Study is formed with two part as the the oretical section and the emprical section. In emprical section, the survey technique is used and the data were evaluated by using SPSS for WINDOWS 16.0 statistical package program.From the results obtained, people?s beliefs have some effects on individuals. It has been found that when desperations felf, individuals applied these beliefs and practices although they seem as if they are serious. In other words, it has been identified that when necessary, these beliefs are used as a means of coping with the problems by individuals.