Başkanlık sistemi ve Türkiye
Presidential government and Turkey
- Tez No: 417537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin uzun yıllardır gündemini meşgul eden hükümet sistemi değişikliği ve başkanlık sistemine geçiş önerilerini incelemektedir. Böylece, başkanlık sisteminin Türkiye'ye uygun olup olmadığı ya da ülkede mevcut sistemle ilgili yaşanan krizleri çözüp çözemeyeceği sonucuna varılmaya çalışılmaktadır. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, kuvvetler ayrılığı teorisine göre hükümet sistemleri hakkında bilgi verilmiş ve başkanlık sisteminin genel çerçevesi çizilerek, sistemin prototipi olan ABD ve başarısız sonuçlar verdiği Latin Amerika ülkeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, Türk anayasalarında yer alan hükümet sistemleri ile Türk parlamentarizminin sorunları ortaya konulmuştur. Ayrıca çalışmanın bu bölümünde, başkanlık rejimini arzulayan kişilere ve gerekçelerine yer verilmiş ve bu sistemin ülkemizde uygulanabilirliği üzerindeki görüş ve öneriler değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Türkiye'de başkanlık sistemi tartışmalarının arkasında yatan en önemli sebep olarak hükümet istikrarsızlıkları gösterilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, Türkiye'de yaşanan siyasi istikrar sorununun parlamenter sistemden değil, demokrasinin kötü işleyişinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Söz konusu istikrar sorununun, hükümet sistemi ile çözülemeyeceği ve Türkiye'de başkanlık sisteminin uygulanmasının olumsuz sonuçlar doğuracağı hatta kişisel yönetime dönüşebildeceği düşüncesine varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Siyaset, Siyasal İktidar, İstikrar, İstikrarsızlık, Demokrasi, Kuvvetler Ayrılığı, Başkanlık Sistemi.
Özet (Çeviri)
This study analyses the changez in the system of government which has been o hot topic in Turkey for years and the suggestions of transition to presidential government system. It aims to undertand whether the presidential government system is appropriate for Turkey and whether it can solve the political crisis caused by the current government system. Having two main parts in this study, the former gives information about the different types of government system according to the principle of separation of powers, explains the presidential government system in general and deals with the USA, the prototype of that system, and other southern cone countries where that system has failed. The latter discusses the government system in the Turkish constitution and the problems of Turkish parliamentarism. Besides, in that part of the study, the people who support the presidential government system and their reasons have been mentioned and opinions and suggestions of applicability of that system in Turkey have been discussed. Instabilities in governments have been shown as the most significant reason for the longlasting debates about government system in Turkey. With the help of researches, it has been understood that the problem of politikal (in)stabilitiy in Turkey is not due to the parliamentary system but the bad functioning of democracy. It has been concluded that the (in)stabilitiy problem cannot be solved with a change of government system and also, application of presitential government leaded by a single person. Key Words : Politics, The Political Power, Stability, İnstabilitiy,Democracy, The Principle of Separation of Power,Presidential Government System.