Kurumsal yönetim ilkelerine ve kurumsal yönetim endeksine tabi olmanın işletmenin piyasa değerine etkileri
Corporate governance practices, corporate governance index dependency and the impact of enterprises on market value
- Tez No: 296239
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kurumsal yönetim uygulamalarının ve kurumsal yönetim endeksine tabi olmanın, işletmelerin piyasa değeri üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Türkiye, son zamanlardaki küresel ekonomik gelişmelerle birlikte yabancı yatırımcıların ilgisini arttırmış ve ülkeye yabancı sermayenin girişini hızlandırmıştır. Bu gelişmeler göz önünde bulundurularak, bu tezin amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren kurumsal yönetim endeksine girebilmiş şirketlerin, piyasa değerinin nasıl etkilendiğin ölçülmesidir.Literatürde kurumsal yönetim ile şirketin piyasa performansı ilişkisinin ölçülmesi konusunda çeşitli tartışmalar olsa da, şirketin piyasa performansını etkileyen kurumsal yönetim uygulamalarının ülkelere göre değişiklik gösterdiği düşünülmektedir. Bu tartışmaları daha ileriye götürebilmek amacıyla hazırlanmış bu tezin uygulama bölümü, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Kurumsal Yönetim Endeksine tabi olabilmiş şirketlerin piyasa değerini, İMKB endeksine göre ölçümlemektir. Bu ölçümlerden ortaya çıkan sonuçlarla bu uygulama, hem işletmelerin bireysel analizini kapsayıp hem de bu işletmelerin inceleme yapılan dönem itibariyle İMKB'nin piyasa değeri ve likidite oranına göre yer aldıkları büyük şirket grupları olan İMKB 30, İMKB 50 ve İMKB 100 endekslerine göre sınıflandırılmış, grupsal analizleri kapsamaktadır.Bu tezin sonucunda, İMKB Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan şirketlerin bireysel olarak piyasa değeri İMKB endeksine göre daha çok artmıştır sonucu tam olarak çıkmamaktadır. Uygulamadaki, piyasa değeri ve likidite oranına göre gruplandırmalarda da sadece İMKB 30 endeksindeki işletmelerin İMKB ortalamasına göre daha iyi getiri oranı sergiledikleri gözlemlenmiştir. Diğer gruplandırmaların daha iyi getiri oranı sergiledikleri söylenemese de, İMKB ortalamasından daha iyi performans sergileyen işletmeler de bulunmaktadır. Kurumsal yönetim alanında, Türkiye'de gereken olgunlaşma süresinin tamamlanmadığı düşünülürse, bu araştırmanın sonucunun böyle çıkması beklenebilir. İMKB 30 Endeksi dışındaki grupların tam olarak iyi performans sergileyememesinin nedeni de bu olgunlaşma sürecinin tamamlanmamış olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study consists of three chapters, concerning corporate governance practices, corporate governance index dependency and the impact of enterprises on market value. With recent global economic developments, Turkey attracted the attention of foreign investors and has accelerated the entry of foreign capitals into the country. The purpose of this paper is to measure how the market value of some corporate governance indexed enterprises in Turkey is affected, taking into account the recent developments.Although there are several discussions in literature about measuring the relation between corporate governance and the market performance of the enterprise, corporate governance practices are thought to be variable from country to country. The application part of this thesis, which is about to further these discussions, comprises the measurements of the market value of the enterprises, dependent on Istanbul Stock Exchange (IMKB) Corporate Governance Index. In accordance with the results of these measurements, this application includes both individual analysis of the enterprises and the group analyses classified according to IMKB 30, IMKB 50 and IMKB 100 indexes; that is to say huge enterprise groups defined correspondingly to IMKB market value and liquidity rates of the period.This thesis did not exactly conclude that individual market values of the enterprises indexed in IMKB Corporate Governance increased more. In fact, it was only among the enterprises in IMKB 30 index that showed better profit rates, both in the groupings according to market value and liquidity rate. Although it cannot be inferred that other groupings showed better profit rates, there are some which performed better when compared to IMKB means. As the Corporate Governance is still an immature field in Turkey, this conclusion is natural. The reason why the groupings, other than IMKB 30 index, could not perform well is due to the immaturity of the field in the country.