Hareketli ortalamalar yöntemine göre oluşan al/sat sinyal getirilerinin İMKB' de değerlendirilmesi
The evaluation profits of buy/sell signals according to the method of moving average in Istanbul Stock Exchange (ISO)
- Tez No: 296242
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Teknik Analiz, en temel anlamıyla herhangi bir yatırım aracının geçmişteki fiyat hareketlerine göre gelecekte olabilecek fiyat değişimlerini tahmin etme sanatı şeklinde tanımlayabiliriz. Teknik Analiz sadece fiyatlarla ilgilenir. Hisse senedini etkileyen diğer faktörlerle uğraşmaz. Ancak bu faktörler sonuçta fiyat değişimine yansıyacağı için dolaylı olarak fiyatların içine girmiş olmaktadır.Bu çalışmada Teknik Analizin birçok indikatörlerin temelini teşkil eden Hareketli Ortalamalar Yöntemini kullanılmak suretiyle İMKB' de bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada kısa vadeli Hareketli Ortalama ile uzun vadeli hareketli ortalamanın birbirini kesmesi ile ortaya çıkan ?AL? ve ?SAT? sinyallerinden oluşan getiriler incelenmeye çalışılmıştır.Hisse senedi getirileri, çeşitli yöntemlerle elde edilen sinyallere göre yatırım yapma son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanmış, hatta bu sinyallere göre otomatik emir verme işlemleri uzun zamandan beri yurt dışı piyasalarda kullanılmaktadır. Türkiye' de hukuki alt yapısı henüz tam oluşturulmayan ancak ileride uygulanması kaçınılmaz olan algoritmik modellere göre oluşturulan otomatik emirler önümüzdeki yılların temelini teşkil edeceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Technical Analysis, we can define it basically as an art of guessing the future price movements of the stocks according to the past movements. Technical Analysis concerns only with the price of the stocks. It doesn?t concern with the other factors. But these factors will eventually be in the prices.In this Tehisis, It is examined in ISE that by using The moving averages which is the basis of the most indicators. In the study, the returns have been examined which have been crossing with the short-term and long-term moving average.Stock returns, according to the signals obtained from a variety of ways to invest more recently have been used quite often, according to these signals automatically giving orders even foreign markets has long been used. It is evaluated that the automatic orders, which are created according to the algorithmic models that will be inevitablly applied although they are not legally infrastructured completely, will be the basis in the future.