Erzurumlu Emrah'ın hayatı ve eserleri
The works and life of Erzurumlu Emrah
  1. Tez No: 296249
  2. Yazar: İSHAK AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyıl halk ozanlarından Erzurumlu Emrah'ın yaşamı ve şiirleri konu alınmıştır. Literatüre katkı sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmada daha önce konuyla ilgili yazılmış eserler literatürden taranmış ve şairin şiirleri özenle seçilmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde öncelikle Türk kültüründeki âşıklık geleneği ve Emrah'ın yaşadığı dönem incelenmiştir. Yine birinci bölümde Erzurumlu Emrah'ın hayatına, edebi kişiliğine ve kendisiyle sık sık karıştırılan ozanlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, Emrah Kolu'na, âşığın şiirlerinde işlediği konulara ve bestelenen eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Emrah'ın şiirlerinde işlediği temel konulara ve şiirlerinin şekil yapısına yer verilmiştir. Çalışma sonuç bölümüyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is about the lives and poems of Erzurumlu Emrah from minstrels of 19. Century. In this study carried out to contribute Literature, monuments written about the subject before were searched and the poems of the poet were selected carefully.In the first section of our study, it was analysed the tradition of the devotion in Turkish culture and the period when Emrah lived.Again, in the first section, it was placed to Erzurumlu Emrah?s life, literal personality and the minstrels often compared to him.In the second section, it was placed Emrah Kolu, the subjects discussed in the minstrel?s poems and monuments composed. In the third section, it was placed to Emrah?s fundemental issues that committed in his poetries and the shape the structure of these poems were investigated. The study was completed with the section `result?.