İmar planlarında hiyerarşi
Hierarchy in reconstruction plans
- Tez No: 296248
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KALABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İmar hukukunun en önemli uygulama aracı olan imar planları da kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları gibi temel ilkelere sahip bulunmaktadır ve düzenleme alanlarını bu ilkeler ışığında şekillendirmektedir. Bu ilkelerden hareketle yola çıkan imar planlarında uygulanma önceliği anlamını içeren hiyerarşinin varlığı da özel önem atfedilen konuların başında gelmektedir. İşte çalışmamızın araştırma konusu da planlar arasındaki hiyerarşinin varlığını sorgulamak olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorgulamayı yaparken;1.İmar planlarının yasal mevzuatta sağlıklı bir tanımı, tasnifi yapılmış mıdır, planlar arasında gerçekte bir hiyerarşi var mıdır?2.İmar planları arasında altlık-üstlük ilişkisine neden ihtiyaç duyulmaktadır ve pratikte hiyerarşinin getireceği faydalar nelerdir, hiyerarşi ilkesine uyulmaksızın hazırlanan planlar ne tür sakıncalar yaratmaktadır?sorularına cevap aranmaya çalışılmaktadır.Bu sorulara cevap aranırken yasal mevzuattaki çok başlılığın yarattığı karmaşa ve mevzuat enflasyonuna rağmen elle tutulur bir plan tanımlaması yapılamamış olması hususuna değinilmiş, plan örgüsünün gerek ölçek bazında gerekse niteliksel olarak düzenli bir şekilde ortaya konulamamış olmasına vurgu yapılmıştır.Sonuç olarak da; herhangi bir örgüt/teşkilat içerisinde dahi uyumlu çalışılabilmesi için var olması zorunlu bulunan hiyerarşinin, milyonlarca insanın yaşadığı yerleşimleri düzenleyen ve birebir hayatlarına etki eden, yaşam standartlarını belirleyen imar planları arasında da uygulama ahengi ve istikrarın sağlanması açısından varlığının hayati önemi haiz olduğu görüşüne yer verilmiş bununla birlikte ülkemizde acilen tüm unsurları ile en alt ölçekten en üst ölçeğe kadar bütün imar planlarının tanım ve tasnifinin yapıldığı, hazırlanma yetkilerinin tek elde toplandığı, geniş kapsamlı bir mevzuatın gerekli olduğu hususu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reconstruction plans, the most important application instrument of reconstruction law, have essential principles such as public interest, urbanism principles, planning essences and form their editing fields in the light of these principles. Presence of hierarchy that contains meaning of implementation priority in reconstructions plans starting from these principles of view, comes at the beginning of issues attributed to the special importance. Here, our study?s research subject appears as questioning existence of the hierarchy between reconstruction plans.When questioning;1)Are well definition and classification of reconstruction plans done in legal statue, in fact among the plans is there a hierarchy?2)Why an upside-down association is needed among the plans and in practice what are the outcomes of the hierarchy, what kind of disadvantages are come out when prepared plans do not match with the hierarchy principles?the questions are tried to be answered.When it is trying to answer the questions, due to complexity of many titles in legal statue and legislation inflations and it was mentioned not having a defined concrete plan description, it is emphasized not producing plan pattern both on the basis of scale and quality.Consequently; within any organization/governance in order to work adaptably an existed hierarchy is required, which regulating settlements of millions of people and affecting their lives directly, it is agreed to have vital importance of existence in terms of providing the stability and determining the application harmony to the standard of living among the reconstruction plans, in our country immediately with all patterns from the lowest scale to highest scale all reconstruction plans? definition and classification are performed, the authority preparation is summed up in one hand, the subject of requirement of a large scaled legislation is emphasized