Âşık Mürsel Sinan Uğursu (hayatı-sanatı-eserleri)
Life arts and works of Aşık Mursel Sinan Uğursu
- Tez No: 215198
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 590
Özet
Karslı Âsık Mürsel Sinan UGURSU'nun ?Hayatı-Sanatı-Eserleri? dogrultusunda âsık tarzı siir gelenegi, baslangıcından günümüze kadar incelenmistir. lk olarak, slamiyet öncesi ?Eski Türk Siiri? ele alınmıstır. Eski Türk siirindeki belli baslı nazım türleri incelendikten sonra, eski Türklerdeki dini hayata geçilmistir. Buna baglı olarak ?saman-ozan? gelenegi irdelenmistir. Saman ve ozanlar, dini özelliklerinin yanı sıra hekimlik, büyücülük ve siir söyleme gibi vasıfları bünyelerinde cem etmis ruhani kisiler olarak toplum tarafından kabul görmüslerdir. slamiyet'in kabulüyle beraber saman ve ozan geleneginde degisimler bas göstermis, Anadolu'daki tasavvuf cereyanına paralel olarak da âsık tarzı siir gelenegi dogmustur. Böylelikle 15. yüzyıldan itibaren Anadolu'da, Divan ve Tekke edebiyatının yanında Âsık edebiyatı da zuhur etmistir. Âsık Edebiyatı usta-çırak iliskisi çerçevesinde giderek güçlenmis, her yüzyıla adını verecek kadar yetenekli âsıkların ortaya çıkmasını saglamıstır. Köroglu, Karacaoglan, Gevherî, Seyranî, Dertli, Dadaloglu, Erzurumlu Emrah ve Âsık Senlik bunlardan bazılarıdır. Âsık edebiyatında önemli bir yere sahip olan Kars ve yöresindeki âsıklık gelenegi ele alınmıs, âsıklık geleneginin Kars ve yöresinde gelmis oldugu son nokta gözler önüne serilmistir. Bu noktada Âsık Mürsel Sinan, Âsık Senlik Kolu'nun bir devamı olmakla beraber, âsıklık geleneginin yüzyılımızda da yasatılmasında önemli bir rol oynamıstır. Bilhassa sanatı dahilinde ortaya koymus oldugu eserler, arastırmamıza yön vermistir. Âsık edebiyatının her yönüne vakıf olan âsık; kosma, destan, semaî, divanî, vezn-i ahar, cıgalı tecnis, leb degmez, sicilleme, müstezat, muhammes vb. türlerde eserler vermistir. Terekeme (Karapapak) Türkleri'nden olan Âsık Mürsel Sinan'ın, Azeri ve Türkiye Türkçesiyle ortaya koymus oldugu eserlerinde ask, yergi, kahramanlık ve tasavvuf düsüncesi ön plana çıkan temalar olmustur.
Özet (Çeviri)
With tha direction of ?life-art-work? of Âsık Mürsel Sinan UGURSU, who is from Kars, the trend of Âsık poem is examinedfrom the beginning to nowadays. At first, `The Ancient Turk Poem? before Islamism is taken up. After examined certain verses in Ancient Turk Poem, religious life of Turks living in ancient times is overtaken. In addition to this, the trend of `shaman-poet? is scrutinized. Besides of their religious characters, shamans and poets are accepted as spiritual persons who have the qualities of medicine, witchcraft, and poet by the society.With the acception of Islamisim, changes are appeared in the trend of shaman and poet. Within the Islamic mysticism in Anatolia,the trend of Âsık poem is arisen.Thus after 15th century, in Anatolia,the literature of Âsık existed with the literatures of Divan and Tekke.The literature of Âsık has gained strength with the relation of master and apprentice, and also, this is obtained to come out capable poets,who give their names to every century.Köroglu,Karacaoglan,Gevheri Seyrani,Dertli,Dadaloglu,Erzurumlu Emrah, and ÂsıkSenlik are some of these poets.In Kars and ıts region where has an important role in the literature of Âsık, the trend o Âsık is examined, and is shown the latest point of this trend. At this point,Âsık Mürsel Sinan, who is the continuity of Âsık Senlik played an important part in the trend of Âsık to be existed in our century. Especially, his works ,which reflect his art direct our study. He has works in sort of âsık,kesme,destan,semai,divani,vezn-i ahar,cigalı tecnis,leb degmez,sicilleme,müstezat, and muhammer etc. ,which are addressed to every part of the literature of Âsık. Âsık Mürsel Sinan, who is a Terekeme Turk (Karapapak),writes according to love, satire, heroism, and Islamic mysticism, and also these ideas arew the most important place in his works, which are written in the Turkish of Azeri and Türkiye