Elektrik enerjisi iletimi ve tüketiminin optimal planlaması
- Tez No: 29634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Elektrik enerjisi kolaylıkla ve yüksek verimle mekanik, ısı ve ışık enerjisine dönüşebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı elektrik enerjisi günümüzün vazgeçilmez enerji kaynaklarından birisidir. Tüketiminde çevreyi kirletmeyen elektrik enerjisi üre timinde de gerekli önlemlerin alınmasıyla ve hidrolik kaynakların kullanılmasıyla çevreye zarar vermemektedir. Böylesine çok üstünlüklere sahip olan enerji kaynağına talep gün geçtikçe artmaktadır. Bu talebin hızla artması yeni üretim merkezlerinin projelendirilmesini ve yapılmasını gerektirmektedir. Bu tezin birinci bölümünde Türkiye'de elektrik enerji sinin gelişimi kısaca özetlenmiş ve bu enerji kaynağının önemine değinilmiştir, ikinci bölümde talep tahmin modelleri üzerinde durulmuş ve çeşitli metotlar anlatılarak avantaj ve dezavantajları verilmiştir. üçüncü bölümde ise Türkiyenin 2000 ' 1 i yıllarda talep edeceği elektrik enerjisi irdelenmiş ve çok değişkenli modeller kurulmak suretiyle bu tahminler yapılmıştır. Dördüncü bölümde enerjinin iletimi ve dağıtımında optimal büyüklükler tanımlanarak T.E.K.'dan alınan gerçek verilerle değişik gerilim kademeleri altında, çeşitli mesafeler için maliyetler hesaplanmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışmaların ve elde edilen bilgilerin yorumu yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Electrical energy can be transformed into mechanical, heat and light energy very easily and with high productivity. Because of this characteristic of it electrical energy is one of the energy resources of our day that is vital. In consumption electrical energy does not pollute the environment, and in production process by taking the necessary precautions and using the hydraulic resources, it is not harmful to the environment. The demand for an energy resource with such superiority is steadily increasing. Because the demand is increasing so rapidly, it is necessary to being carried out and being established of the new production f aci 1 i t ies. In the first chapter of this thesis the development of electrical energy has been briefly summarized, and the importance of this energy resource has been highlighted. In the second chapter demand forecast models have been discussed and the advantages and disadvantages of various methods have been presented. In the third chapter Turkey's demand for electrical energy in the 21st century has been studied, and by setting up mul t ivar iabl e models some estimations have been made. In the fourth chapter the optimal variables in energy transmission and distribution have been defined and using the real data taken from T.E.K., the costs for various distances at different voltage levels have been determined. In the final chapter the interpretation of the information that has been collected and the studies that have been carried out is presented. -V-