Samsun bölgesi (Bafra-Çarşamba) yüzey ve içme sularında F-, NO3- ve NO2 iyonların iyon seçici elektrotlar ile tayini
- Tez No: 29635
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZCİMDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Samsun yöresi akarsuları ( Suat Uğurlu Baraj Gölü Yeşil ırmak, Abdal Deresi, Mert Irmağı, Kürtün Irmağı, Engiz Deresi, Kızılırmak ) ve şehir içme suyunda altı aylık süre içinde florür, nitrat ve nitrit miktarları iyon seçici elektrotlar ile belirlenmiştir. Altı ay süresince yapılan ölçümler sonucunda -florür ve nitrat düzeylerinin normal sınırlar içinde yer aldığı dolayısıyla Sam sun yöresi akarsuları ve içme suyunda önemli ölçüde florür ve nitrat kirliliği olmadığı ortaya çıkmıştır. Dünya Sağlık Teşkilatı'nca nitritin içme sularında kesinlikle olmaması gerektiği bildirilmesine rağmen yaptığımız ölçüm sonuçları önemli boyuttadır» Akarsularda nitrit düzeyi 3.2 ppm değerinin altına hiçbir zaman düşmezken Ağustos ayında Suat Uğurlu Baraj Gölü ve Yeşil ırmak ' ta 258.. 0 ppm ve Engiz Deresi 'nde 365.3 ppm gibi çok yüksek değerler ölçülmüştür. içme suyunda bulunan değerler minimum 1.03 ppm ve maksimum 11.5 ppm olarak bel irlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, nitrate, nitrite and -fluoride concentrations o-f several rivers in the vicinity o-f* Samsun (Suat Uğurlu Baraj Go lü, Yeşil ırmak, Abdal Deresi, Mert Irmağı, Kürtün Irmağı, Engiz Deresi, Kızılırmak) were determined -for a period o-f six months potantiometricaly using ion selective electrodes. It has been found out that as -far as -fluoride and nitrate con centrations are concerned, the limits given by Turkish Standarts (TS 266) and WHO, there in no danger» However, nitrite concent ration are extreemly high. For instance, in Yeşil ırmak 258 and in engiz Deresi 365.3 ppm nitrite were measured. On the other hand as high as 11.5 ppm nitrite level was measured in drinking water of Samsun.