Matematikte simetri kavramının bir yöntem olarak görsel ve plastik sanatlar alanındaki yansımaları
Reflections of the concept of mathematical symmetry as a method in the field of visual and plastic arts
  1. Tez No: 296353
  2. Yazar: FERHAN KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUAMMER BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Matematik, Fine Arts, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; seçilmiş örnek sanat eserlerinin simetri ve ilişkili olduğu kavramlar açısından incelenerek, bu kavramların etkileri ve sonuçlarının irdelenmesidir. Ayrıca bu amaca bağlı olarak; temel bilimlerin önemli kavramlarının, sanat ve tasarım alanında nasıl var olduğunun gözlemlenmesi de diğer bir amaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tezin kapsamında; görsel ve plastik sanatlar alanından, dönemi içinde önemli addedilen sanatçıların birer eseri incelenmek üzere seçilmiştir. Yapılan çalışmanın ilk safhasında, simetri ve ilişkili olduğu kavramlar genel hatları ile ortaya konmuştur. İkinci aşamada ise seçilen sanat eserlerinin asılları veya asıllarına en yakın imajları üzerinden, ait oldukları alanlarda göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bu araştırmada; önceki aşamalarda yapılan incelemelerin ışığı altında, simetri ve ilişkili olduğu kavramların, seçilen ürünler üzerinde nasıl ortaya çıktıklarının tespiti ve sonuçlarının irdelenmesi, son aşamayı oluşturmuştur. Burada ele alınan simetri ve ilişkili kavramların, seçilen eserlerin gerek tasarım ve gerekse inşa aşamalarında önemli roller üstlendiği bu çalışmanın ilk önemli bulgusu olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmanın detaylarında karşılaştırması yapılan iki durum/ şeyler arasındaki ilişkinin, çoğunlukla bir çeşit denklik bağıntısı ve benzerliği içerdiği görülmüştür. Ayrıca denklik bağıntısı, benzerlik ve farklılıkların var oluş şekillerine göre söz konusu olan iki durum/ şeyler arasındaki ilişkinin, simetri, benzerlik veya asimetriye doğru evirilebileceği düşünülmüştür. Sonuçları itibari ile simetri ve ilişkili olduğu durumları ortaya çıkartan dönüşümlerden bazılarının, teknik özelliklerinin iz düşümleri ise tasarımın inşa süreçlerinde açıkça izlenebilmiştir. Ayrıca benzer bir sürecin eserin çoğaltım ve dağıtım ağlarında da topolojik anlamda ortaya çıkabilmesinin mümkün olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This dissertation study undertakes to examine selected examples of works of art in terms of symmetry and with related concepts, and to study the effects and results of such concepts. Furthermore, based on this purpose; the observation of how the important concepts of basic sciences exist in the field of art and design stands out as yet another goal. Within the scope of this dissertation, one work each by artists deemed important in their periods were selected from the field of visual and plastic arts. In the first phase of the study, symmetry and with related concepts were presented in general terms. And in the second phase, the originals or the images that best represent the originals were examined also taking into account the fields to which they belong. In this study, in light of the research made in previous phases, determination and scrutiny of the results of how symmetry and with related concepts emerge in selected works constitute the final phase. The first of the findings that emerged at the end of the study explained here in general terms is that no healthy examination is possible on symmetry and its concomitant concepts unless significant roles in both design and construction phases of the selected works are taken into account. Therefore, the product of art, abstract or concrete ideas or information, written or told in a language chosen by the artist as described in the case of symmetry and its associated concepts, in the foundations of the relationship between thought and existence is thought can hold. The details of the study, i.e. a comparison of the relationship between the two situations, often found to have a kind of equivalence correlation and similarity. In addition, equivalence correlation, based on the similarities and differences in the forms of existence of the relationship between the two cases, symmetry, similarity, or the asymmetry is thought to be evolved. It has been observed that symmetry and its concomitant mechanisms assumed significant roles in construction phases of design. In addition, the work of a similar process can occur in the replication and distribution networks can be seen in the topological sense.