Sanatçı müzeleri: Müzeolojik bağlamda bir değerlendirme ve Türkiye için model önerisi
Artist museums: An evaluation in museological method and a model recommendation for Türkiye
  1. Tez No: 296354
  2. Yazar: NESLİHAN VAROL AKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE ÖZKASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışma, sanatçı müzesi kavramını ve uygulama biçimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, çalışmada, Türkiye'de plastik sanatlar alanında eserler üretmiş sanatçılara adanan tüm müzeler detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada, plastik sanatlar alanında eserler üretmiş sanatçıların müzelerine odaklanılmıştır. Bu bağlamda, sanatçı müzesi olgusu kavramsallaştırılmış, benzerlik ve farklılıklarından yola çıkılarak bu müzelerin türleri incelenmiş, yapısal ve işlevsel özellikleri örnek uygulamalar ve müzeolojik kıstaslarla ele alınmıştır. Türkiye'deki tüm sanatçı müzelerinin, müzenin temel özelliklerinden biri olan süreklilik ilkesini tehdit eden unsurlarla işletildiği sonucu, araştırma sürecinde ortaya çıkan ve teze yön veren önemli bir bulgudur. Bir sanatçının yaşamını, sanat dünyasını, yapıtlarını, yaşadığı dönemi diğer müzelerden farklı bir biçimde tek bir sanatçıya odaklanarak, onun eserleri ve kişisel eşyalarıyla onu anlamada izleyiciye yeni bir dünya yaratan bu müzelerin toplumsal ve kültürel faydası şüphesiz çok yönlüdür. Sonuç olarak, bu müzelerin açılması için harekete geçen girişimleri destekleyecek kaynakların yaratılması, ilgili hukuki düzenlemelerin bu müzelerinin işleyişlerini kolaylaştıran unsurlarla yeniden düzenlenmeleri gerekmektedir. Gün geçtikçe sanatçı müzelerine artan ilgi, bu müzelerin sürekliliğini sağlayacak tüm bileşenleri tanımlamayı ve karşılaşılan sorunları çözüm yolunda temel adımların atılmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the concept of artist museum and forms of application. Starting with this, it scrutinizes all the museums dedicated to artists who have created pieces of fine arts. Museums of artists, who perform in fine arts, are the main focus of this study. Therefore, the fact of artist museum is conceptualised, type of these museums are investigated by revealing the differences and similarities in their, structural and functional qualifications hold by case studies and museological criterias. The result that all artist museums are run with an element that harms the principle of continuity, which is the core characteristic of artist museums? administration, is a crucial diagnosis which had revealed during this study and had directed it. Focusing on just one artist leads us understanding his art life and his masterpieces during the his living. Thus, with no doubt, artists museums provides the observers with many social and cultural benefits As a result, sourcing that supports enterprises who would fund these kind of museums is compulsory and legal regulations that ease administration of these kind of museums should be re-constructed. Rapidly growing interest to artist museum triggers defining all components that provides continuity and basic solutions for problems faced these museums