İktidarın yeniden üretim aracı olarak simgelerin kullanımı
The use of symbols in the reinstallment of power
- Tez No: 296361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE TEKİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma iktidarın yeniden üretiminde simgelerin kullanımını göstermeyi amaçlamaktadır. İlk iki ana başlıkta çalışmada kullanılan anlam ve çerçeveler sunulmaktadır. Çalışma postmodern iktidar temelinde yeniden üretim ve simge kullanımında tabiiyet ilişkisini sorunsallaştırmaktadır. Simgelerin farklı bakış açılarına göre temsilleri ve oluşturdukları anlam ve değer dünyaları demokratik bir alanın varlığını engellemiştir. Buna göre iki farklı çizgide yer alan TV dizileri ile simgelere yüklenen içerikler farklı sonuç ve güç ilişkileri üretmektedirler.
Özet (Çeviri)
This paper aims to explain/show the use of symbols in there installment of power. In its first two main sections, the conceptual meanings and the framework used is being presented. The study is analyzing postmodern power relations and the problematization of hegemonial relations in societies through the use symbols. The different interpretation of symbols by different points of view and personal values block the existence of a fully democratic environment. Thus, the meanings given to symbols through exposure to existing TV serials that impose two distinctly different ideologies, produce much different results and power relations.