İkon-iktidar ilişkisinin iletişimsel incelenmesi
The exxamination of the relation between icon and government from a communication aspect
- Tez No: 211545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BİLAL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Her çağda iktidarın belli toplumsal kontrol mekanizmaları bulunur. Bu toplumsal mekanizmalar kimi zaman örgütlü ideolojik aygıtlarla hissedilir bir biçimde, sürekli yapılandırılır; kimi zamansa toplumun iç dinamiklerinden kaynaklandığı için toplumsal yaşamda normların içinde barınır ve hissedilmeden günlük yaşam biçimleriyle sürdürülür. İkonlar, bu toplumsal mekanizmalardan biridir. Bu çalışmada; insanın, toplumun ve iktidarın ikon ihtiyacı sorgulanmış ve bu durumun tüm yapılanışı sanal bir yapılanmaya dönüştürüşünün zorunlu temelleri üzerinde durulmuştur.. İkonsuz devletin var olamayacağı ve uygarlığın ortaya çıkmasıyla birlikte her dönemde varolmuş oligarşik devletin, sınıfsal iktidarını sürdürmesi için ikonlara duyduğu ihtiyaç gösterilmiş ve bunun gerçekleşmesi için ikonlardaki iktidar simgelerine hakimiyetin gerekirliliği ortaya konmuştur. İkonların, oluşum nedenlerinin toplumsal yapıdaki üretimi; toplumların sosyo-politik yapılarının ve egemen sınıfların baskı araçlarının yani devletlerin evrimi, dolayısıyla da toplumlardaki ikonların oluşumlarının evrimi üzerinde durulmuştur. Sosyo-politik yapı ikonlarda ve onların oluşum biçimlerinde sembolik olarak belirir. Bu semboller iktidarın merkeziyetçiliğine dayalı olarak somutlaşır. Bu durumun nedeni, yani ikonların iktidarsal simgelerinin gizlenmesi, bir anlamda günümüz ikonunun doğrudan doğruya bir iktidar simgesi haline gelişi, ekonomik yapının siyasala etkisinin evrimi ile bağlantılıdır ki konumuzun odak noktalarından biri budur. İkonların iktidarı temsil eden göstergelerindeki evrim, iktidarın evrimiyle ilgili bilgiler verir.Bu çalışmada niteliksel tarihsel analiz yöntemi kullanılmış ve neden sonuç ilişkilerinin ardındaki tarihsel bağlam daima göz önünde bulundurulmuş, alt yapı-üst yapı ilişkisi irdelenmiştir. Kaynaklar literatür taraması yöntemi ile toparlanmış ve mümkün olduğunca birincil kaynak kullanımına özen gösterilmiştir. Çalışmanın amacı ikonların ideolojik işlevlerinin okuyucuya sunulması ve bu sunumu yaparken kapitalist sistemin temel dinamiklerinin anlatılmasıdır. Sistemin temel dinamiklerinin oluşturulmasında ikonların, gerek varolan ideolojiyi yapılandırmada ve onu yeniden üretmedeki görevlerinin gerekse tüketim toplumunun oluşturulmasındaki işlevlerinin anlaşılması; iletişim bilimleri kapsamında bilimsel üretiminin gerçekleşmesi için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In every age power holders had some certain social control mechanisms. These social mechanisms are perceptibly and continuously formed by means of organized ideological instruments and sometimes- as they stem from the inner dynamics of the society- they house in the social norms of social life. Icons are one of these social mechanisms. In this study, the icon need of individual, society and government is questioned and the compulsory foundations of this situation?s transforming all restructure to a virtual structure. It was shown that states cannot exist without icons and that the oligarchic state which existed in every age within the emergence of civilization needs icons to continue its classification based power and to achieve this, the control over the governmental symbols in icons is required. In this study, the creation of causes for the emergence of icons in the social structure, the evolution of their socio-political structures and the pressure means of the dominant classes that is the evolution of the state and thus the evolution of the icon creations in the societies are emphasized. The socio-political structure appears symbolically in the icons themselves and the formation of the icons. These symbols become concrete depending on the centralism of the government. The reason behind this situation- that is, the concealing of the governmental symbols of icons- is in one sense related to today?s icon directly becoming a governmental symbol and to the evolution in the influence of economic structure to political issues, which is one of the focus point of our subject. This study also provides information about the evolution in the indicators of icons which represent the power.In this study, qualitative historical analysis method was used and the historical context behind cause and effect relations were always taken into consideration, the relation between deeper and higher structures was explicated. The references were collected with literature review and direct references were used if possible. The purpose of this study is to present the readers and thus to tell the readers the foundation dynamics of capitalist system. The understanding of the functions of the icons both in the formation of the basic dynamics of the system and in the shaping and the recreation of an existing ideology and in the creation of a society of consumption is of great prominence in the realization of the scientific production within the communication sciences.