HPC kontrolü ile manyetik alan ölçümü
  1. Tez No: 29639
  2. Yazar: GÜLAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada HPC 46003 ile kontrol edilen bir sistemde, TL3103 Hail etkili sensör kullanılmıştır. Bu sensor, üzerine düşen manyetik alan değerine göre çıkış voltajını değiştirmektedir. Sensörden elde edilen çıkış, bir yükseltici devreden geçirilerek ADC'ye verilmektedir. ADC, referans voltajlarına göre bu değerleri örneklemektedir. ADC'den alınan veriler, HPC ile ölçeklendikten sonra LCD displayer 'da gösterilir. Çeşitli voltaj değerlerine göre ölçülen manyetik alan değerleri, seri port ile bilgisayara gönderilmektedir. Bir grafik programı yardımı ile değerlerin grafiklerini çizmek mümkündür. Geniş bir uygulama alanı olan HPC, 16 bit veya 8 bit olmak üzere iki modda kullanılmaktadır. Çok amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada 8 bitlik kullanım yeterli olmuştur. Port A, adres /data bus olarak, Port B ve Port I, seri haberleşme için kul lanılmıştır. Port D, ADC'den gelen datalara ayrılmıştır. Sistemde kullanılan 8155 PlO'nun B Port'u LCD'ye veri göndermektedir. PIO- nun C Port'u ise ADC ve LCD* yi kontrol etmekte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, high performance controller based system was de signed to use TL3103 Hall Effect sensor. The output voltage of this sensor depends on the strength of magnetic fields which fall on it. After amplifying the output voltage, the singal was fed to the ADC which was converted in to digital values. Then this signal was sent the HPC 4 6003 microprocessor for the process of magnetic digital data which was shown on the LCD display. The various voltage digital values of this magnetic data was sent the Personel Computer via the serial port. The data received by the Personel Computer was shown in the form of graphical display. The high performance controller 4 6003 type can work in two modes (8 bits and 16 bits) which have a broad industrial applicati ons. The 8 bits mode was found sufficient in our work. The port B and the port I was used for serial communications. The port D was employed for the output data of the ADC. The port B of the 8155 PIO was used for sending the data to the LCD display. The C port of the PIO was employed to control the ADC and LCD display.