Programlanabilir kontrol ünitesi ile sıvı sıcaklıklar ayarı
Liquid temperature control with programmable logic controller
  1. Tez No: 29638
  2. Yazar: HAKAN ÖZEVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde endüstriyel kontrolda kullanılmakta olan Programlanabilir Kontrol Ünitesi ile Sıvı Sıcaklık Ayan incelenmiş olup bu arada PLC'lerin sabit kablajlı kontrol sistemleriyle bir karşılaştırılması da yapılmıştır. Bu amaçla yapılmış olan modeller incelenmiştir. PLC ile yapılan kontrolün alternatif diğer kontrol sistemine karşı -bakım kolaylığı, -enerji tasarrufu, -yer tasarrufu, -reaksiyon süresinin kısa olması, -daha güvenilir olması, -montaj kolaylığı avantajlarının bulunduğu ve en nihayet bunların sonucunda yatırım açısından uzun vadede daha ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır. PLC'nin kullanımı için yapılması gereken yazılım detaylı bir şekilde tanıtılmış, modelde kullanılan yazılımın dökümü verilmiştir. Bu amaçla oluşturulan iki model değişik alanlarda test edilmiş ve alman sonuçlar değerlendirilerek PLC kullanımının endüstrideki kullanımın çok yararlı olduğu sonucuna varılmıştır. 45-
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this thesis, Liquid Temperature Control with Programmable Logic Controller is investigated A comparison between two well-known systems in industrial control systems is thus made: PLC's and hard-wired. The models those are produced for this purpose are investigated. The following advantages of tha PLC Control are the conclusions of this investigation : -easy maintenance -low energy consumption -small dimensions -low reaction time -more reliable and reproducible -easy to construct and commission -and in collection low cost. Necessary information for producing a programme for such a PLC system is given. The two models those are produced for this purpose are tested and as a conclusion PLC usage has been decided as very useful for industrial applications. -46-