Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 'Yaban' adlı romanındaki fiil-durum biçimbirim ilişkisi
The relationship of verb-cases' morphemes in 'Yaban' named novel by Yakup Kadri Karaosmanoğlu
- Tez No: 296402
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu çalışmada Yakup Kadri Karaosmanoğlu' nun Yaban adlı romanındaki fiil - durum biçimbirim ilişkisi üzerinde durulmuştur. Çalışma, Giriş, İnceleme, Değerlendirme, Sonuç ve Kaynakça kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında bilim adamlarının, Türkçedeki fiil ve durum biçimbirimlerle ilgili görüşleri ele alınmış ve kısaca değerlendirilmiştir. İnceleme kısmında ?Yaban? metninden tespit edilen 8541 fiil, bu fiillerle kullanılan durum biçimbirimler, bunların işlevleri ve yapıları ile geçtikleri cümleler, sayfa ve satır numaraları sıralanmış ve liste halinde verilmiştir. Bu verilere bağlı olarak fiiller ve durum biçimbirimler, Değerlendirme kısmında yapısal ve işlevsel özelliklerine ve ilişkilerine göre geçiş sıklıkları ve geçiş oranlarıyla birlikte 110 tane tabloda sunulmuştur. İnceleme ve değerlendirmelerimiz sonucunda 981 farklı fiilin 48 farklı durum biçimbirimle 8541 kez kullanıldığı tespit edilmiştir. Değerlendirme kısmındaki tablolarda verilen fiil ? durum biçimbirim ilişkileriyle ilgili nicel değerler, Sonuç kısmında maddeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examined the relationship between verbs-case morphemes in ?Yaban? novel by Yakup Kadri Karaosmanoglu. Work has the sections of Introduction, Review, Evaluation, Conclusion and Bibliography sections. We considered the views about Turkish verbs and case-morphemes of Turcologists, and briefly evaluated them. We listed 8541 verbs that we found in novel, and given information about cases-morphemes used combination of them, their functions, structures and numbers written pages and lines. Verbs and cases- morphemes are analyzed and presented in the total 110 tables according to structural and functional properties, and relationships, frequency of usage of them . as a result of the our reviews and evaluations, we found 981 verb is used 8541 times with 48 different cases. Quantitative values are presented in the Results section item by item