Mikroişlemcili dört kadran DC motor kontrolu
Four quadrant DC motor control with microprocessor
  1. Tez No: 29644
  2. Yazar: ÜNSAL BARIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZ MİKROISLEMCÎLÎ DÖRT KADRAN DC MOTOR KONTROLÜ Bu 'çalışmada, öncelikle, bir dogruakım motorunun transfer fonksiyonu çıkarılmış, daha sonra, dogruakım motorunun hız kontrol yöntemlerinden bazıları incelenmiştir. Bu yöntemlerden kaskad sema, paralel sema ve müdahaleci sistem yöntemlerinden sadece kaskad sema ile kontrol için gerekli olan hız ve akım kontrolörleri tasarlanmıştır. Tasarım için EMF firmasının motor verilerinden faydalanılmıstır. Günümüzde gelişen tümdevre teknikleri ile birlikte artık kontrol olaylarında mikroişlemci kullanımı da artmaktadır. Bu nedenle de BASIC programlama dili ile programlanabilmesi nedeniyle daha çok kullanıcıya hitap eden MCS 8052 BASIC geliştirme kiti ile uygulamaya yönelik bir tasarım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FOUR QUADRANT DC MOTOR CONTROL WITH MICROPROCESSOR In -this study, primarily, a transfer function of dc motor is obtained and then some methods of dc motor speed control are investigated. The methods are cascade scheme, parallel scheme and interventionist systems. Speed and current controller which are needed to control for cascade scheme are designed. Numerical data of dc motor are taken from EMF company to design the controllers. Nowadays, microprocessors are widely used in contol systems because of great developments of ICs. For this reason, MCS 8052 BASIC development board which has a BASIC programming language user interface, is chosen to design the application.