Ortaöğretim öğrencilerinin akademik özyeterlik düzeyleri ve akademik erteleme davranışlarının öğrenilmiş çaresizlik düzeylerini yordama gücü
The predictive role of academic self sufficiency and academic procrastination on learned helplessness behaviors levels of secondary students
- Tez No: 296469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOÇAK, YRD. DOÇ. DR. RIZA GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada temel amaç, ortaöğretim öğrencilerinin yaşamlarından edindikleri tecrübeler sonucu gelişen akademik özyeterlik düzeyleri ve akademik erteleme davranışlarının öğrenilmiş çaresizlik düzeylerini yordama gücünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yapılan bir çalışma olup, Sivas il merkezinde 6 farklı türden ortaöğretim kurumunda öğrenim gören 392 erkek, 322 kız olmak üzere 714 öğrenciden oluşan örneklem ile yürütülmüştür. Öğrencilerin akademik erteleme düzeylerini ölçmek için Çakıcı (2003) tarafından geliştirilen ?Akademik Erteleme Ölçeği?; akademik özyeterlik düzeylerini ölçmek için Türkçe' ye uyarlanması Yılmaz, Gürçay ve Ekici(2007) tarafından yapılan ?Akademik Özyeterlik? ölçeği; öğrenilmiş çaresizlik düzeylerini ölçmek için Aydın(1988) tarafından geliştirilen ?Öğrenilmiş Çaresizliğe Özgü Açıklama Biçimi Ölçeği? ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Yapılan literatür taramasında ülkemizde akademik özyeterlik, akademik erteleme, öğrenilmiş çaresizlik kavramlarını birlikte ele alan araştırmalara rastlanılmamıştır. Bu durum araştırmaya olan ihtiyacı ve çalışmanın önemini artırmış, ilgili literatüre önemli katkı sağlayacağı düşünülmüştür.Elde edilen veriler SPSS 12.0 ve 17.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim in this study is to search high school students academic self-efficacy degrees which are gained as aresult of experiences of their lifes and learned helpnessness degree of their academic procrastination behaviours. This study is a relational scanning applied to 392 male and 322 girls, totally 714 students in 6 different high schools in Sivas city centre. To evaluate the academic procrastination of students, ?Academic Procrastination Scale? by Çakıcı(2003); to evaluate academic self-efficacy, ?Academic Self-Efficacy Scale? which is adapted in Turkish by Yılmaz, Gürçay and Ekici(2007); to evaluate the ?Learned Helpnessness Attributional Style Questionnaire? which is improved by Aydın (1988) and personal information form improved by the researchers are used.The studies in which academic self-efficacy, academic procrastination, learned helpnessness concepts are examined together arent seen during the literature scanning.this fact increased the importance and the need of this study and ıt is thought to give assistance.The gained information is analyzed with SPSS 12.0 and 17.0 packet programs.