Sosyal beceriler grup rehberliği programının sosyal kaygı düzeyine etkisi
The effects of 'social skills training program? on level of social anxiety
- Tez No: 296492
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, sosyal kaygısı yüksek ergenlerin sosyal kaygılarını azaltmak amacıyla sosyal beceriler eğitimini içeren bir programın hazırlanmasını, uygulanmasını ve işlevselliğinin sınanmasını kapsamaktadır. Bu amaçla 10 oturumluk `sosyal beceri eğitimi programı' oluşturulmuştur.Çalışma, İzmir ili Dikili ilçesinde Dikili Çok Programlı Lisesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 17'si deney, 17'si kontrol grubundan oluşan 34 öğrenciyle yapılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin % 76.4'ü kız, % 23,6'sı erkeklerden oluşmaktadır. Deney grubunun % 52.9'u 9. sınıf, %11.7'si 10. sınıf, %29.4'ü 11. sınıf, %5.8'ise 12. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Deney grubundaki öğrencilere 10 oturumluk `sosyal beceri eğitimi' programı haftada bir gün bir saat süreyle uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir uygulamada bulunulmamıştır.Araştırma kapsamında öğrencilerin sosyal kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla Sosyal Kaygı Ölçeği uygulanmış ve çalışma grupları bu ölçeğe göre belirlenmiştir. Sonrasında deney ve kontrol gruplarına Olumsuz Değerlendirilmekten Korkma Ölçeği, Sosyal Kaçınma ve Huzursuzluk Ölçekleri ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı 13.0 ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları `Sosyal Beceriler Grup Rehberliği Programı'nın sosyal kaygıyı azaltmada etkili olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This research involves preparation, application as well as evaluation progress of a social skills training program in order to reduce social anxiety level of adolescents.This research was conducted with 34 high school students (17 experimental and 17 control group) in Dikili Çok Programlı Lise in İzmir. While % 76.4 of the experimental group consisted of female students, %23.6 of them consisted of male students. %52.9 of the experimental group consisted of 9th grade students, %11.7 of them consisted of 10th grade students, %29.4 of them consisted 11th grade students, %5.8 of them consisted of 12th grade students.`Social Anxiety Scale? , `Fear of Negative Evaluation Scale? and `Social Avoidance and Distress Scale? are used to determine social anxiety level of participants.Statistical analyses were conducted with Statistical Package for the Social Science ( Social Science Statistics Software 13.0)The results show that `Social Skills Training Program? is effective to reduce social anxiety level of adolescents.