Adıyaman basınına göre Adıyaman'ın siyasi, ekonomik ve sosyal yapısı (1954-1968)
According to press Adıyaman political, economic and social structure of Adıyaman (1954-1968)
- Tez No: 296517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada 1954-1968 yılları arasında Adıyaman'da çıkartılan iki yerel gazete olan Demokrat Adıyaman ve Yeşil Adıyaman'a göre Adıyaman'ın sosyal, siyasal ve ekonomik yapıları anlatılmıştır. Bir şehrin tarihini ortaya koyarken önemle başvurulacak kaynaklardan biri de o dönemde çıkartılan yerel basında yer alan bilgilerdir. Bu yıllar arasında çalışırken bu iki gazetenin çıktığı yılların nüshalarını Milli Kütüphane'den temin ederek sosyal, siyasal ve ekonomik hayata ilişkin bilgiler verilmiştir.1950 tarihinden itibaren iktidara gelen Demokrat Partisi, Türkiye'nin her bölgesinde olduğu gibi Adıyaman'da da oldukça büyük bir kitleye sahip olmuştur. Demokrat Partisi'nin Adıyaman'da bu kadar geniş bir tabana yayılmış olması ister istemez şehrin ekonomik, siyasal ve sosyal yapısında büyük değişiklikler de meydana getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de Adıyamanlıların büyük çabası sonucu vilayet statüsünün kazanılması olmuştur.Adıyaman'ın vilayet olmasıyla birlikte şehrin her alanda gelişmesi de kaçınılmaz olmuştur. Bu gelişme hızlı bir seyirde olmasa da hissedilir bir ilerleme kaydetmiştir. 1954-1968 yılları arasında meydana gelen bu değişim ve dönüşümler anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social, political and economical structures of Adıyaman were narrated according to Demokrat Adıyaman (Democrat Adıyaman) and Yesil Adıyaman (Green Adıyaman) being two local newspapers which were published in Adıyaman between the years of 1954-1968 in this study. One of the sources which will be applied to (consulted, referred) with importance while bringing the history of a city in to being is the information taking place (part) in the local press which was published at that period. While studying between these years the information related to (concerning, regarding), the social, political and economical life was given by providing the copies (issues) of the years which these two newspapers were published, from National Library.Demokrat Parti ( Democrat Party) which come to the government dating (beginning) from the date of 1950 had a big mass in Adıyaman as it was in every region of Turkey. That Democrat Party (Demokrat Parti) was spread to such a large base in Adıyaman brought big changes in to being in economical, political and social structure of the city. One of them was being won (gained) of the statute (status) of province (vilayet) as a result of big effort of the people of Adıyaman.The development of city in every area become inevitable together with being province (vilayet) of Adıyaman. Although this development didn?t become in a speedy way. An aduancement being felt become (happened). These changes and transformations coming in to being between 1954-1968 were tried to be narrated.