An investigation on liquefied cohesive soils during February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes in Gölbaşı County of Adıyaman province
Adıyaman ili Gölbaşı İlçesinde 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sırasında sıvılaşan kohezyonlu zeminler üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 864905
  2. Yazar: BÜŞRA KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde, Doğu Anadolu Fayı boyunca dokuz saat aralıklarla meydana gelen, sırasıyla Mw=7.8 ve Mw=7.6 büyüklüğündeki iki büyük deprem, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Elazığ, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis ve Adana olmak üzere Türkiye'nin toplam 11 ilinde önemli hasarlara neden olmuştur. Bu çalışmada Adıyaman İli, Gölbaşı İlçesinde yaygın olarak gözlenen zemin sıvılaşması 6 Şubat Kahramanmaraş (Mw=7.8) Deprem kayıtları özelinde incelenmektedir. Depremden hemen sonra sahada yapılan gözlemler neticesinde, belirlenen noktalarda on bir adet mikrotremör, beş adet sondaj yapılmış, zemin örnekleri alınmıştır. Bu örnekler üzerinde zemin karakteristik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla deneyler yürütülmüştür. Bunun yanı sıra 2006 yılında İller Bankası tarafından yaptırılmış kapsamlı bir zemin etüt çalışmasına ait veriler değerlendirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda kurulan zemin modeli üzerinde zeminin doğrusal olmayan davranışının ve aşırı boşluk suyu basıncı gelişiminin dikkate alındığı tek boyutlu dinamik zemin davranışı analizleri gerçekleştirilmiştir. Pazarcık TK 4615 İstasyon verilerinin kullanıldığı analizlerde killi kum tabakalarının sıvılaştığı, bu bulgunun depremden sonra arazide yapılan gözlemler ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Tekrarlı kayma gerilmelerine ve gelişen aşırı boşluk suyu basıncına bağlı rijitlik ve dayanım kaybı nedeniyle zemin profilinde büyütme yerine sönümleme ortaya çıkması, bunun karşılığında ise şekil değiştirmelerin artışı çalışmanın bir diğer sonucunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, two major earthquakes with magnitudes Mw=7.8 and Mw=7.6 occurred along the Eastern Anatolian Fault at nine-hour intervals caused wide-spread damage in 11 provinces Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Elazığ, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis and Adana. It caused significant damage in 11 provinces of Türkiye. In this study, ground liquefaction, which was extensively observed in Gölbaşı District of Adıyaman Province, is examined specifically in the context of the 6 February Kahramanmaraş (Mw=7.8) Earthquake records. As a result of the observations made in the field immediately after the earthquake, eleven microtremor recordings and five boreholes were drilled, and soil samples were recovered. Laboratory tests were carried out on these samples to determine basic soil characteristics. In addition, data from a comprehensive ground survey conducted by Iller Bank in 2006 were evaluated. As a result of the analysis of the data, one-dimensional dynamic soil behavior analyses were carried out on the established ground model, taking into account the non-linear behavior of the soil and the development of excess pore water pressure. In the analyses using Pazarcık TK 4615 Station data, it was determined that the clayey sand layers are liquefiable, and this finding was compatible with the observations made in the field following the earthquake. Another result of the study was that due to the loss of stiffness and strength due to cyclic shear stresses and induced excess pore water pressure, attenuation instead of amplification occurred in the soil profile, which in turn increased the deformations.