A Unification and comparison of the methods of construction for decontralized stabilizing controllers
Ayrışık iç denetleyiciler için çözüm yöntemlerinin birleştirilmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 29654
  2. Yazar: ALİ AYDIN KOÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. B. ÖZGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET AYRIŞIK İÇ DENETLEYİCİLER İÇİN ÇOZUM YÖNTEMLERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ VE KARŞILAŞTIRILMASI Ali Aydın Koçan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Danışman: Prof. Dr. A. B. Özgüler Eylül 1993 Bu tezde, ayrışık kararlılık probleminin çözümünün sentezi ve karakterizasyonu için kararlı uygun oranlar tekniğini kullanan tüm yöntemler aynı çatı altında verilmektedir. Bu dört sentez yöntemi de sistemin kararlı transfer fonksiyonlar halkasındaki sağ oranlı gösteriminden başlayarak sunulmaktadır. Bu metodlardan biri Smith-McMillan genel formundan yararlanmaktadır ve yeni bir sentez yöntemidir. Bazı karakterizasyon metodlarının birbirleri arasındaki ilişki de açık bir şekilde gösterilmektedir. Anahtar Kelimeler : Denetim sistem tasarımı, doğrusal sistemler, çokdeğişkenli kontrol sistemleri, ayrışık kararlılaştırma, iç kararlılık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A UNIFICATION AND COMPARISON OF THE METHODS OF CONSTRUCTION FOR DECENTRALIZED STABILIZING CONTROLLERS Ali Aydın Koçan M.S. in Electrical and Electronics Engineering Advisor: Prof. Dr. A. B. Özgüler September 1993 In this thesis, the construction and characterization methods that use stable proper fractional representation for the solution of decentralized stabilization problem is presented in a unified manner. Four methods of construction are given starting with a right coprime fractional representation of the plant over the ring of stable transfer functions. One of these methods is a new construc tion procedure that exploits the Smith-McMillan canonical form. Connections between some of the characterization methods are explicitly shown. Keywords : Control system synthesis, linear systems, multivariable control systems, decentralized stabilization, internal stability. in