Ergometre kullanarak anaerobik güç ölçümü yapabilen bilgisayar destekli komple bir sistemin tasarımı, imalatı ve uygulaması
  1. Tez No: 29653
  2. Yazar: YÜKSEL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ERGOMETRE KULLANARAK ANAEROB t K GÖÇ ÖLCOMO YAPABİLEN BİLGİSAYAR DESTEKLİ KOMPLE BİR SİSTEMİN TASARIMI, İMALATI VE UYGULAMASI Yüksel ÖZBAY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-E 1 ektronik Müh. Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1993, Sayfa.' 63 Jüri î Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Prof. Dr. Hüseyin YOKSEL Doç. Dr. Rıza O?UL Bu çalışmada, bacak kası anaerobik gücü ölçebilen bir sistem tasarımlanmıştır. Sistem bir bisiklet, bir sayıcı ve bir ara birim kartını içermektedir. Bisiklet-bandı, bisiklete binen kişinin ağırlığına göre sıkıştırılır. Sayıcı, her beş saniyede bir pedal tekerleğinin çevrim sayısını göstermekte vs otuz saniye sonunda durmaktadır. Ara birim kartı ile sayıcı sonuçları IBM uyumlu bir PC'ye gönderilmektedir. Sayıcının saat (Cl ock-CLK ) girişi, bisikletin pedal tekerine yerleştirilen el ektromekanik bir anahtar vasıtasıyla tetiklenir. Sistem bir yazılım programıyla desteklenmiştir. Yazılım ile bütün deney sonuçları ve hesaplamalar bir harddiske veya bir floppy diske kayıt edilebilir hale getirilmiştir. Tıp fakültelerinin fizyoloji bölümlerinde veya spor eğitimi çalışmaları gibi bir çok testlerde kullanılabilecek şekilde sistem basitleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DESIGN, CONSTRUCTION AND APPLICATION OF A COMPUTER COUPLED SYSTEM CAPABLE OF MEASURING ANAEROBIC POWER USING AN ERGOMETER Yüksel Ö2BAY Selçuk University Science Institute Electric-Electronics Eng.Dept. Supervisor ; Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1993, Page : 63 Jury : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Prof. Dr. Hüseyin YOKSEL Assoc. Prof. Dr. Rıza OGUL In this study, we designed a system that can measure the anaerobic power of the leg muscle. The system is consisted of a bicycle, a counter and an interface card. The bicycle band is stretched according to the weight of the man who is on the bicycle. The counter indicates number of revolutions of paddle-wheel of the bicycle per each five seconds and finally stops at the end of thirty seconds. The interface card sends the results to the PC that is IBM compatible. CLK input of the counter is triggered via el ectromechanic switch which is placed on the paddle-wheel of the bicycle. The system was supported with a software. All the experiment results and calculations are recorded to a harddisk or to a floppy disk. The system is simplified and it is useful in many tests for physiology department of Medicine Faculties and sports education activities. KEY WORDS ; Wingate Test, WT Counter, PP I I/O xv