Kamu kuruluşlarında çalışan engelli bireylerin serbest zaman engellerinin ve tatmin düzeylerinin incelenmesi : Antalya merkez örneği
Analyse leisure constraints and satisfaction of disabled people working in public sector: Antalya city center
  1. Tez No: 296553
  2. Yazar: GÜLSÜN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN AĞYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; kamu kuruluşlarında çalışan engelli bireylerin serbest zaman engellerinin ve tatmin düzeylerinin (Antalya-Merkez Örneği) incelenmesidir. Araştırma, 2011 yılında Antalya merkezinde kamu sektöründe çalışan engelli bireyleri kapsamaktadır. Veri toplama aracı dört bölümden oluşan bir anket formu olup, anketin birinci bölümünde katılımcılara ilişkin demografik bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ise engelli bireylerin rekreatif etkinliklere katılımlarıyla ilgili sorular bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise Alexandris ve Carroll (1997) tarafından geliştirilen ve Karaküçük ve Gürbüz (2006) tarafından Türk diline uyarlanan ?Boş Zaman Engelleri Ölçeği? kullanılmıştır. Anketin dördüncü bölümünde ise Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen ve Karlı vd. (2008) tarafından Türk kültürüne uyarlanan ?Serbest Zaman Tatmin Ölçeği? kullanılmıştır. Sonuç olarak; katılımcıların %41,5'i rekreasyonun tanımını bilirken, %58,5'i rekreasyonun tanımı ile ilgili bilgiye sahip olmadığı saptanmıştır. Katılımcıların serbest zaman engelleri düzeylerine bakıldığında ?Sosyal Ortam ve Bilgi Eksikliği? en yüksek ( =3,07±0,56) öneme sahip engeli teşkil ederken, ?İlgi Eksikliği? en düşük ( =2,63±0,66) öneme sahip engeli teşkil etmektedir. Engelli bireylerin serbest zaman tatmin düzeylerine göre ise en yüksek ortalamaya sosyal boyut ( =2,72±1,01), en düşük ortalamaya ise rahatlama boyutu ( =1,21±0,54) sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyse leisure constraints and satisfaction of disabled people working in public sector in Antalya city center. The research includes disabled people working in public sector in Antalya city center in 2011. Data collection tool was a questionnaire form consisting of four parts. In the first part there are demographic questions for the participants and in the second part there are questions about participation in recreative activities for disabled people. The third part of the questionnaire was ?Leisure Constraints Scale? developed by Alexandris and Carroll (1997) and adapted to Turkish language by Karaküçük and Gürbüz (2006). The last part of the questionnaire was ?Leisure satisfaction scale? develped by Beard and Ragheb (1980) and adapted to Turkish language by Karlı et al. (2008). According to the findings, 41,5% of the participants knew the definition of recreation where 58,5% was detected not to know the definition of recreation. When it comes to leisure constraints of participants, ?Social Environment and Lack of Knowledge? was most important subdimension of the scale ( =3,07±0,56) where ?Lack of Interest? was least important subdimension of the scale ( =2,63±0,66). When considering leisure satisfaction levels of the participants the subdimension with the highest mean was ?Social? ( =2,72±1,01) and the subdimension with the lowest mean was ?Relaxation? dimension ( =1,21±0,54).