Zamana bağlı COX regresyonu: Genç firmaların hayatta kalma başarısı üzerine bir uygulama
Time dependent COX regression: An application on survival success of young firms
- Tez No: 296552
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hayatta kalma verisinin çok değişkenli analizlerinde en çok kullanılan model Cox tarafından önerilen orantılı tehlike (hazard) modelidir. Modele ilişkin sonuçların elde edilmesi ve yorumlanması kolay olmakla birlikte orantılı tehlike modelinin temel varsayımı, yaşam süresi üzerinde etkili olduğu düşünülen değişkene dayalı olarak elde edilen tehlike orantısının gözlem periyodu boyunca sabit olmasıdır. Bu varsayımın geçerli olmadığı durumlarda model, sapmalı sonuçlar verebilmektedir. Orantılı tehlike varsayımının sağlanmadığı durumda tehlike orantısını modellemek üzere kullanılan metotlardan biri tahmin edici ile zamanın parametrik bir fonksiyonu arasındaki etkileşimi gösteren zamana bağlı bir değişkenin modelde yer almasıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren önemli iş kuluçkaları uygulamalarından birisi olan İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM)'nde yer alan firmaların hayatta kalma süresi üzerinde etkili olan faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veri seti, ?İş Kuluçkalarında Yeni Kurulan Girişimlerin Hayatta Kalma ve Büyüme Performansını Etkileyen Faktörler: KOSGEB İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) Üzerine Bir Araştırma? konulu TÜBİTAK projesinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most widely used model in multivariate analysis of survival data is proportional hazards model proposed by Cox. While it is easy to get and interpret the results of the model, the basic assumption of proportional hazards model is that the hazard ratio obtained from the variable thought to have an effect on survival time is constant throughout the observation period. Model can give biased results in cases which this assumption is violated. One of the methods used to model the hazard ratio in the cases that the proportional hazard assumption is not met is that to add a time-dependent variable showing the interaction between the predictor variable and a parametric function of time. In this study, it is tried to determine the factors that affect the survival time of the firms are included in Business Development Centers (İŞGEM) which is one of the practices of an important business incubators operating in Turkey. The data set used in this study has been obtained from the TÜBİTAK project on ?The Factors Affecting Survival and Growth Performance of Newly Established Enterprises in Business Incubators: A Survey on the KOSGEB Business Development Centers (İŞGEM)?.