Çalışanlarda mesleki benlik saygısının iş tatmini ve yaşam mutluluğu ile ilişkisi
The relation of professional self-esteem of employees with job satisfaction and happiness in life
- Tez No: 296647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada; İstanbul'da farklı sektörlerde faaliyet gösteren özel işletmelerde görevli beyaz yaka çalışanların demografik farklılıkları, mesleki özellikleri, mesleklerini seçme biçimleri, algılanan çalışma koşulları gibi bazı değişkenlerle mesleki benlik saygısı, iş tatmini ve yaşam mutluluğu düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığı, ayrıca mesleki benlik saygısı, iş tatmini ve yaşam mutluluğu değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da farklı sektör ve fonksiyonlarda görev yapan en az üniversite mezunu olan 268 çalışandan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan `'Kişisel Bilgi Formu'', mesleki benlik saygısı için `'Arıcak Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği'', iş tatmini için `'Minnesota İş Tatmini Ölçeği'', yaşam mutluluğu için `'Oxford Mutluluk Anketi'' kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 17 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişkileri saptamak için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı ve hipotez doğrultusunda; mesleki benlik saygısının iş tatmini ve yaşam mutluluğu ile ilişkisini değerlendirmek üzere Lineer Regresyon Analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda mesleki benlik saygısının iş tatmini ve yaşam mutluluğu ile arasındaki ilişkinin pozitif yönde anlamlı olduğu görülmüştür. Ayrıca iş tatmini ve yaşam mutluluğu arasındaki ilişki de pozitif yönde anlamlı bulunmuştur. Çalışanların mesleki benlik saygısı; mesleki kıdem, çalışma şartları, mesleği seçme biçimi, gelir yeterliliği algısı ve öğrenim görülen alan/çalışma alanı uyumu değişkenleri ile arasındaki ilişki anlamlı bulunurken; yaş, cinsiyet, kurum kıdemi değişkenleri ile arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır. İş tatmininin, cinsiyet, mesleği seçme biçimi ve kurum kıdemi dışında yukarıda belirtilen değişkenlerle arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Yaşam mutluluğunun ise cinsiyet ve mesleki kıdem dışında yukarıda belirtilen değişkenlerle arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Bu araştırmadan elde edilen bulguların çalışanların mesleki benlik saygılarının yükseltilerek iş tatmini ve yaşam mutluluklarını artırmak adına yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; the relation of some variables such as the demographical differences, professional characteristics, the way of choosing profession, perceived working conditions of the white-collar employees working at private organizations that operate at different sectors in Istanbul, with the levels of professional self-esteem, job satisfaction and happiness in life, and any significant relation between professional self-esteem, job satisfaction and happiness in life are researched. The sample of the research consists of 268 employees who are at least university graduate and working in Istanbul, at different sectors and functions. The data of the research were obtained by using ?Personal Information Form? prepared by the researcher, ?Arıcak Professional Self-Esteem Scale? for professional self-esteem, ?Minnesota Satisfaction Questionnaire? for job satisfaction, ?Oxford Happiness Questionnaire? for happiness in life. SPSS 17 Statistics package program was used for the analysis of the data. Kolmogorov - Smirnov distribution test was used to analyze the normal distribution, while Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used for the comparison of the quantitative data. Pearson Correlation analysis was used in order to determine the relations between the scales. In line with the purpose of the research and the hypothesis, Linear Regression Analysis was applied to evaluate the relation of professional self-esteem with job satisfaction and happiness in life. As a result of the analysis, the relation of professional self-esteem with job satisfaction and happiness in life was found to be significantly positive. The relation between job satisfaction and happiness in life was also found to be significantly positive. While the relation of the professional self-esteem of employees with the variables such as professional years of service, working conditions, the way of choosing profession, income adequacy perception and the consistency between the studied area and the working area was found to be significant, the relation of the professional self-esteem of employees with the variables of age, gender, service life in the organization was found to be not significant. The relation of job satisfaction with the abovementioned variables, except gender, the way of choosing profession and service life in the organization was found significant. As for the happiness in life, its relation with the abovementioned variables, except gender and professional service life was found to be significant. It is believed that the findings obtained from this research will contribute to the studies to be carried out in order to increase the job satisfaction and happiness in life of the employees by raising their professional self-esteem.