Bir optik haberleşme sisteminde kullanılan eleman yapıları ve sistem tasarımında bu elemanların seçim esasları
  1. Tez No: 29667
  2. Yazar: ORHAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI ÖZET Kullanımı gön geçtikçe daha çok yaygınlaşan fiber optik sistemlerin günümüzde haberleşme sektöründeki ağırlığı oldukça fazladır. Bu çatışmada genel olarak bir haberleşme sistemindeki elemanların yapılan incelenmiştir. Birinci bölümde giriş yapılarak frekans spektrumu, ikinci bölümde LED' in optik çıkış gücü, modülasyon bant genişlikleri gibi çeşitli karakteristikleri ve yapılan ayni şekilde diğer verici kaynak olan injection laserinde çeşitli karakteristikleri ve temel injection laser yapılan, üçüncü bölümde alıcılar, dördüncü bölümde iletim ortamı, beşinci bölümde verici kaynak modülasyonu ve sınırlamalar, altıncı bölümde de sistem tasarımında göz önünde bulundurulması gereken hususlar incelenmiştir. Verici kaynaklar fiber optik sistemin en önemli yapı taştandırlar ve teknik kapasiteleri sistem için önemli bir belirleyicidir. Bu yüzden ikinci bölümde verici kaynaklar ağırlıklı olarak araştırılmıştır. Temel fiber optik elemanların incelenmesinden sonra çalışmanın sonlarında ise sistem tasarımındaki önemli hususlar ve bazı sınırlamalarla ilgili konulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The use of ffcer optic systems is becoming widespread, in the communications area it's more prevalent. This work examines, in general, the structure of the elements of an optical communications system. Chapter one is introduction and is about the frequency spectrum. In chapter two, characteristics such as optical output power, modulation, bandwidth and structure of LED's also the different characteristics of injection lasers, the structure of basic injection laser is looked at. In chapter three optical detectors, in chapter four transmission medium, in chapter five optical source limitations and in chapter six system design considerations is examined. Optical sources are vital in fiber optic systems and it's technical capacity is an important characteristic of a fiber optic system. Therefore more emphasis has been put on the study of optical sources in chapter two. After examining the elements of basic ffcer optics, the Matrons of an optical source and what needs to be considered in general system design concludes this study.