Sığırlarda erken gebelik teşhisinde kullanılan metodlar ve doppler ultrasonik kan akış ölçme tekniği
  1. Tez No: 29668
  2. Yazar: EYÜP TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Veteriner Hekimliği, Electrical and Electronics Engineering, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
III ÖZET Bu çalışmada bir ineğin rahim atardamarının elektriksel eşdeğer devresi çizilmiştir. Bu devredeki R, L, C büyüklükleri ile ineğin rahim atardamarındaki kan akışının özellikleri arasında matematiksel bağıntılar kurulmuştur. İneğin rahim atardamarı ile ilgili nabız indeksi (PI) ile 27 değişken arasında etkileşim vardır. Bununla birlikte, belirli şartlar altında, bu değişkenlerden bazıları sabit hale gelmektedirler. Bu şekilde, nabız indeksi esas olarak Windkessel direnci, Windkessel kompliansı ve rahim atardamarının çapı ve uzunluğunun bir fonksiyonu olur. Bu çalışmada PI'nin bu değişkenlere göre değişimleri teorik olarak çizilmiştir. Waite L. R. tarafından dalgaşekli analizörü kullanılarak elde edilen darbeli Doppler ve sürekli dalga Doppler kan akış hızı dalgaşekilleri ile ilgili veriler kullanılarak PI eğrilerinin çizimi yapılmıştır. Bu eğriler incelenerek ineğin kızışma döneminin değişik günlerinde rahim atardamarındaki kan akışı ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, electrical analog of the uterine artery of a cow is drawn. Some mathematical relations are set up between R, L, C parameters of this electrical analog and the properties of blood flow in the uterine artery of a cow. There are relations between the pulsatile index ( PI ) and 27 variables related to the uterine artery of a cow. However, under certain conditions, some of these variables become constants. So that, the pulsatility index is chiefly a function of Windkessel resistance, Windkessel compliance, diameter and length of the uterine artery. In this study, it is plotted teoritically PI versus of these variables. It is also plotted some PI graphics by using DATA related to pulsed Doppler and continuous wave Doppler blood velocity waveforms obtained by Waite L. R. using waveform analyzer. Some conclusions related to blood flow in the uterine artery for various days of estrous cycle of the cow are obtained by studying of these graphics.