İşlevsellik ve esneklik bağlamında konut içmekan tasarımında mobilya kullanımı
Furniture usage indoor designing in context of functionality and flexibility
- Tez No: 296675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT TUĞLU KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tez çalışmasında konut iç mekânlarında kullanılan mobilyalar işlevsellik ve esneklik bağlamında incelenmiştir. Bu kavramlara bağlı olarak konut iç mekânlarında mobilya düzenlemelerinin kullanıcısı ile etkileşimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Konut, insanların barınma ihtiyaçlarını karşılayan, özel hayatlarını geçirdikleri yaşam alanıdır. Konut, içinde yaşayan kullanıcısına tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği imkânları sunabilmelidir. Bu bağlamda değişen ve gelişen çağa uyum sağlamaya çalışan konut iç mekânlarında farklı düzenlemelere gidilmektedir. Bu düzenlemeler barınma ihtiyacının başlangıcından ele alınarak tarihsel gelişimi ile irdelenmiştir. Ayrıca konut iç mekânlarında esneklik gereksinimlerinin, insana, çevreye ve teknolojiye bağlı olarak değişimleri ele alınmıştır. Konut iç mekân düzeninin bir sistem olarak analizi yapılmış, son bölümde ise mobilyaların esnek ve işlevsel özellikleri örnekler ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis indoor furnitures are examined based on flexibility and functionality. The purpose is to examine the relation of the indoor furniture arrangement and users. Housing, should be able to provide all the facilities which meets the needs of the user. In this context, housing interiors which try to adapt changing and developing age are having regulations. This regulations are discussed in deep by taking the historical development through the begining of the housing need . In addition, the changes of flexibility requirements of residential interiors are examined depending on people, environment and technology. Housing scheme for the interior as a system analysis has been performed and in the final chapter flexible and functional features of furnitures are explained with examples