Üniversite öğrencilerinde algılanan anne baba tutumları ile uyum düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relation between behaviors of parents perceived as democratic and imperious and harmony levels of students
  1. Tez No: 296680
  2. Yazar: ZEYNEP BİRİCİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYHAN ÜGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, demokratik ve otoriter olarak algılanan ana baba tutumları ile üniversite öğrencilerinin uyum düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca, uyum düzeyinin bazı sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşmasına da bakılmıştır. Çalışmanın bağımlı değişkeni uyum süreçleri, bağımsız değişkeni ise algılanan anne baba tutumlarıdır.Araştırmanın örneklemini Dicle, Fırat ve İnönü Üniversiteleri'nde lisans eğitimine devam eden 18-28 yaş arası, çeşitli sosyoekonomik düzeyde 109 kız, 138 erkek olmak üzere toplam 247 öğrenci oluşturmuştur.Veri toplama aşamasında, üniversite öğrencilerini ve anne-babalarını tanımak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu?, Bilal (1984) tarafından düzenlenen 50 soruluk ?Anne-Baba Tutum Ölçeği? ve Özgün (1976) tarafından hazırlanan ?Hacettepe Kişilik Envanteri? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, relation between behaviors of parents perceived as democratic and imperious and harmony levels of students are investigated. Differentiation according to some socio-demographic variable of harmony level is also investigated. Dependent variable of the study is harmony process and independent variable of the study is perceived behaviors of parents. 247 undergraduate students aged between 18 and 28 years old (109 female and 138 male) who have different socio-economic levels from Dicle, Fırat and İnönü Universities build up the modeling of the research.In data collection stage; ?Personal Information Form? prepared to know university students and their parents by researcher, 50 questions ?Mother-Father Behavior Scale? arranged by Bilal (1984) and ?Hacettepe Personality Inventory? prepared by Özgün (1976) were used. After having required permissions, these scales were performed on students in series within a class period -based on willingness-.