The relationship of interparental conflict to psychological adjustment
Evlilik çatışmasının psikolojik uyumla ilişkisi
- Tez No: 163043
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SERRA GÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
vu Özet Evlilik Çatışmasının Psikolojik Uyumla İlişkisi Bu çalışma evlilik çatışmasının üniversite öğrencilerinin psikolojik uyumları üzerindeki etkisini incelemiştir. Algılanan evlilik çatışması ve psikolojik uyum arasındaki ilişki; ebeveyn Mumlarının algılanması ve bağlanma ile ilgili olan kaçınma ve kaygı boyutları üzerindeki etkiler yoluyla incelenmiştir. Evlilik çatışmasının, ebeveyn tutumlarının ve bağlanma boyutlarının psikolojik etkisi, Kişilik Değerlendirme ölçeği (Çocuk/Ergen KİDÖ) ile ölçülmüştür. Evlilik çatışması, ebeveyn tutumları ve bağlanma boyutlarına yönelik algılar; Çocukların Evlilik Çatışmasını Algısı Ölçeği, Ebeveyn Kabul/Red Ölçeği (Çocuk/Ergen EKRÖ-Anne ve Baba Formları) ve Yalan İlişki Deneyimleri Ölçeği yoluyla elde edilmiştir.Yüzdoksandokuz Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencisi katılmış ve beş adet özbildirim anketi doldurmuştur. Beklentilerin tersine; Yapısal Denklem Modeli'ne göre evlilik çatışmasının psikolojik uyum üzerindeki eşzamanlı doğrudan ve dolaylı etkilerini destekleyecek sonuçlar vermemiştir. Dolaylı bir etki sadece kaçınma boyutu yoluyla görülürken, doğrudan bir etki tespit edilmemiştir. Anne ve babanın tutumları psikolojik uyumu etkilerken, bu etkilerin, evlilik çatışması ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiden bağımsız olduğu görülmüştür. Sadece babanın tutumuna yönelik değişkenler kapsamında; evlilik çatışması ve babanın saldırganlık düzeyi ile evlilik çatışması ve babanın ayrışmamış reddetme düzeyi aralarında birer ilişki gözlenmiştir. Ayrıca, annenin ihmal/ilgisizlik düzeyi and babanın ihmal/ilgisizlik düzeyi arasında da ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract The Relationship of Interparental Conflict to Psychological Adjustment by Funda Ashaboğlu This study investigated the effects of interparental conflict experienced in intact homes on the psychological adjustment of Turkish college students. The relationship between the perceived frequency of interparental conflict and psychological adjustment was studied through the impact on perceived parenting behaviors, and attachment-related levels of anxiety and avoidance. The Psychological Assessment Questionnaire (PAQ) was used to measure the level of psychological adjustment. Perceptions of interparental conflict, parenting behaviors and attachment dimensions were obtained respectively via the Children's Perception of Interparental Conflict Scale (CPIC), the Parental Acceptance- Rejection/Control Questionnaire (PARQ/Control-Mother and Father Forms), and the Experience in Close Relationships Questionnaire (ECR). One hundred and ninety-nine Boğaziçi University undergraduate students participated and completed the five self-report questionnaires. Contrary to predictions, Structural Equation Modeling did not support simultaneous direct and indirect effects of interparental conflict on psychological adjustment Whereas an indirect effect could be seen merely through attachment-related avoidance, a direct effect of interparental conflict was not found. Although perceived maternal and paternal parenting behaviors exert effects on psychological adjustment, such outcomes are independent of the pathway between interparental conflict and parenting variables. Only for paternal parenting, inverse relations betweenAbstract The Relationship of Interparental Conflict to Psychological Adjustment by Funda Ashaboğlu This study investigated the effects of interparental conflict experienced in intact homes on the psychological adjustment of Turkish college students. The relationship between the perceived frequency of interparental conflict and psychological adjustment was studied through the impact on perceived parenting behaviors, and attachment-related levels of anxiety and avoidance. The Psychological Assessment Questionnaire (PAQ) was used to measure the level of psychological adjustment. Perceptions of interparental conflict, parenting behaviors and attachment dimensions were obtained respectively via the Children's Perception of Interparental Conflict Scale (CPIC), the Parental Acceptance- Rejection/Control Questionnaire (PARQ/Control-Mother and Father Forms), and the Experience in Close Relationships Questionnaire (ECR). One hundred and ninety-nine Boğaziçi University undergraduate students participated and completed the five self-report questionnaires. Contrary to predictions, Structural Equation Modeling did not support simultaneous direct and indirect effects of interparental conflict on psychological adjustment Whereas an indirect effect could be seen merely through attachment-related avoidance, a direct effect of interparental conflict was not found. Although perceived maternal and paternal parenting behaviors exert effects on psychological adjustment, such outcomes are independent of the pathway between interparental conflict and parenting variables. Only for paternal parenting, inverse relations between