Doppler tekniği kullanılarak darbeli akışının modellenmesi ve ölçülmesi
- Tez No: 29671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. FATMA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Vİ ÖZET Ultrasonik Doppler hız ölçüm tekniği canlı içerisinde bulunan hareketli yapılara ait hızların ölçülmesi için kullanılan önemli bir tekniktir. Doppler akış ölçme teknikleri iki grupta toplanabilir. 1) Sürekli dalga Doppler, 2) Darbeli Doppler. Sürekli dalga Doppler tekniğinde biri alıcı diğeri verici olarak çalışan iki adet ultrasonik dönüştürücü vardır. Darbeli Doppler tekniğinde ise tek dönüştürücü kullanılır. Burada bir ultrasonik darbe gönderilir ve hareket eden cisimden yansıyan işaret yine aynı dönüştürücü tarafından alınır. Darbeli Doppler tekniği, bir jet Reynolds sayılarının 1230 ile 4320 kademeleri arasında damar stenosisinin teşhis tekniğini geliştirmek için oluşturulur. % 55, 65, 70, 85 bölge azalmalarıyla asimetrik boğumlar, damar stenosisini modellemek için bir tüp içine yerleştirilir. Bir darbeli ultrasaund Doppler hız metre, ileri akış ayrılmasını sezmek için geliştirildi. Bağımsız ileri ve ters akışlı Doppler kayma sinyalleri, sfenosisin içinde 0-6 çap ileri akıntıda elde edildi ve bir mikro kompütür ile analogdan sayısala çevirici ile sayısala çevrildi. Hızlı Fourier Transformu (FFT), sinyallere uygulandı ve güç spektra, kompütür kullanımı ile analiz edildi. Ters akışlı güç spektrumun aniden gözükmesi ve kaybolması bulunduğu zaman tıkanıklık sonrası ayrılmış akış bölgesin den sezinlendi. îleri ve ters akışlı hız bileşenleri ile girdap ölçme pozisyonundan geçirildiği zaman güç oranı düzensiz oldu.
Özet (Çeviri)
Vİİ SUMMARY Doppler ultrasound is an important tecnique for measuring the velocities of moving objects. Doppler flow velocitiy meters may be divided two groups. 1) Continuous wave Doppler 2) Pulsed wave Doppler. In continuous wave Doppler, two ultrasonic transducers, one working as transmitter and the other as receiver, are used. In pulsed Doppler, only one transducer is used. In this case, an ultrasonic pulse is transmitted and the echo reflected from moving object is received by the same transducer. Pulsed Doppler Tecnique was performed in a jet Reynolds number range of 1230 to 4320 and to develop diagnostic tecnique of carotid stenosis. Axisymmetric constrictions with area reductions of 55, 65, 70 ve 85 % were inserted into a tube to model the carotid stenosis. Independent forward and reverse flow Doppler shift signals were obta ined from 0-6 tube diameters downstream from the stenosis and digitized by an analog to digital converter with a micro computer. Fast Fourier Transform (FFT) was applied to the signals and power spectra were analyzed using the computer. Vortex shedding was detected from the separated flow re gion as sudden appearance and disappearance of reverse flow power spectrum were found. The power ratio fluctuat- ed when vortex with the forward and reverse flow relocity components passed by the measurement position.