Bir benzinli motor için elektronik hız kontrol sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 29672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN RIZA ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir akaryakıt motoruna bağlı olarak çalışan jeneratörün ürettiği gerilimlerin sürekli olarak aynı değerlerde olabilmesi için akaryakıt motorunun daima sabit bir hızda çalışmasını sağlayan elektronik hız kontrol sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Jeneratörün ürettiği anma gerilimlerinin (çok büyük bir yaklaşımla) büyük yüklenme durumlarında bile sürekli korunabilmesi tahrik milinin sabit bir hızda dönmesi ile mümkündür. Bunun temini için benzin motoru sabit bir hızda çalışmalıdır. Benzin motorunun sabit bir hızda çalışmasının sağlanması, büyük yüklenme durumlarında sabit hızın korunması, karbüratörüne giren zengin karışımın bir kol vasıtasıyla otomatik olarak düzenlenmesi ile mümkün olmaktadır. Otomatik olarak yakıt hava karışımının düzenlenmesi, DC motorun pozisyon kontrolü ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma içerisinde motorun dönme hızı, gerçekleştirilen bir sensör-Vİ- yardımı ile algılanıp frekans esaslı bir geri besleme şeklinde elektronik hız kontrol devresinde üretilen bir referans işareti ile karşılaştırılarak motorun sabit bir hızda çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
- Vİİ- SUMMARY In this study, include lectronic speed control system plan and become true which is a gasoline engine must have run same speed. Achieve that possible connected with generator speed always gives same voltage even condition of overload. For assure that gasoline engine must run steady speed obtain that provide engine mast run steady speed, even overload condition speed must defened same speed for that have carburetor (with a lever) this study controls carburetor's lever automatic. Control of carburetor's lever provide DC motor position control speed of motor perceive with a sensor basic frequency a feedback compare with reference point which is produce electronic speed control circuit at this result a DC motor runs and perceived speed is slow or high or require speed make that automatic speed control system provide require speed by controlling carburetor lever.