Ultrasonik zaman domeni tekniğinde hassasiyet analizi ve diğer tekniklerle karşılaştırılması
- Tez No: 29670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
1 X I ÖZET Ultrasonik Doppler kan akis ölçme sistemleri günümüzde klinik uygulamalar acısından vazgeçilmez bir sistem haline gelmiştir. Bunun en önemli sebebi insana zararr vermeden ve inciltmeden dinamik kan akış bilgisini vermesidir. Diğer taraftan, kan akışının ölçülmesi kliniklerde doğrudan teşhise katkıda bulunduğundan dolayı bu parametrenin hekimler tarafından bilinmesi son derece önemlidir. Bu derece önemli klinik bilgisini ölçen ultrasonik Doppler kan akış ölçme sistemlerinin doğruluğu ve hassasiyeti yeterince bilinmemekte ve dolayısı ile alternatif ölçme tekniklerinin de geliştirilmesi pek düşünülmemektedir. Günümüzde kliniklerde kullanılan kan akis ölçme sistemlerindeki en önemli doğruluk probleminden bir tanesi hacimsel akısın ölçülememesidir. Hacimsel akis olarak ölçülen değerler sadece bir tahminden ibarettir. Kliniklerde kullanılan herhangi bir Doppler kan akis ölçme aleti dönüştürücüden belirli uzaklıktaki ortalama akis hızını, dönüştürücü ses demet ekseni boyunca ölçmektedir. Bu sistemlerde damar büyüklüğü ve Doppler acısına ait oarametrelerin her ikisi de bilinmemektedir. Damar büyüklüğü başka görüntüleme sistemleriyle belirlenmektedir. Doppler ölçme acısı ise klinikte kullanılan aletlerle ölçü İçmemektedir. Ayrıca, dokulardaki frekansa bağlı zayıflatma nedeniyle oluşan hatalar Doppler ölçme sistemlerine önemli derecede olumsuz etkiler yapmaktadır.IV Klasik Doppler tekniklerinde mevcut olan ve yukarıda özetlenen mahzurların ortadan kaldırılması için saman domeni korelasyon tekniğini kullanan ultrasonik kan akis ölçme sistemleri teklif edilmiştir. Zaman domeni korelasyon tekniğinin esası ultrasonik ses demeti içerisinde hareket eden kan hücrelerini izlemek ve ekolar arasındaki zaman kaymasından ne kadar mesafe katettiöini belirlemektir. Ultrasonik dalca uzayda hareketsiz olup akısı takip edemediğinden, ultrasonik zaman domeni tekniğinde iki eko arasındaki zaman yeterince küçük tutulmak ve dolayısı ile iki eko arasındaki korelasyon büyük yapılmalıdır. Bu çalışmanın amacı iki önemli probleme çözüm getirmiştir. Birincisi, günümüzde çok yaygın kullanılan ultrasonik daebeli Doppler sistemlerindeki hata kaynaklarını ortaya koymak, ikincisi ise ultrasonik zaman domeni tekniğinin hassasiyet analizini yapmaktır. Bu çalışmalar tez içerisinde iki temel baslık altında 2. ve 3. bölümlerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The measurement of human blood flow by ultrasonik means has proved to be a valuable tool for clinical diagnosis of vascular disease. Unfortunately, current Doppler based measurement techniques are plagued with practical as well as theoretical diffuculties which result in iaccurate and imprecise flow measurements» Considerable interest in blood flow measurement is indicated by the sophistication of blood flow measurement devices. It is therefore important to understand and determine the quantitative limitations of Doppler flow measurement methods» There are : two primary limitations of Doppler flow measurements accuracy and precisions» One of the major accuracy problems with the current Doppler flow measurement techniques is that the volume flow is estimated, not measured. The typical Doppler flowmeter measures the average flow velocity along the beam direction at a particular distance from the transducer. Both the wessel sise and the measurement angle are unknown. The measurement angle is measured using another imaging devices. In order to overcome these difficulties the time dome correlation ultrasonic blood flow measurement technique has been developed. Briefly, the time domain correlation techniaue correlates twoVI successive echoes at a particular range distance from the transducer. The time shift where the maximum correlation occurs is used to determine the distance a section of blood scatterers has moved between the two echoes» In order to comoare the precision of time domain technique with Doppler methods, the theoretical precision analysis of time domain technique has been evaluted. To do this, a computer simulation was performed. Finally, it was observed that time domain technique has high precision than ultrasonic Doppler techniques. These were performed in Section 2 and Section 3 in this thesis.