Bir geri yayılım nöral ağında giriş tabakasındaki işlemci sayısını artırmanın performans, eğitme zamanı ve saklı tabakadaki nöron sayısı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 29675
  2. Yazar: ADEM KALINLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
-vııv SUMMARY At present, neural networks can be used by so many scientist, psychology, physiology and etc. due to their features which make able to take part in many research fields. To achieve some functions of brain being used by neural networks, there are so many algorithms have been developed. One of the best known and widely used algorithm is back propagation (BP) algorithm. This algorithm gives better results when compared to other algorithms for recognition and classification of patterns. In the present study, a neural network is designed and build to recognize 26 basic alphabetic characters (patterns). To achieve this, a computer programme based on BASIC language is developed giving outputs their corresponding performances on the screen. After training the network 100000 training times, network gives about 99.5 % of learning performances. Introducing noise (incomplete data) does not effect the output of the network. However, this is only be true for a certain range of noise level. It can be found that increasing input data or increasing number of processing elements in the input layer does not have any effect on the optimum number of processing elements in the hidden layer. This argument is also be true for the training time. On the other hand, increasing the number of patterns to be recognized in the input layer has an effect on the number of optimum processing elements in the hidden layer and the training time.-vn- Bu çalışmanın sonucunda ise, giriş tabakasındaki işlemci eleman sayısını arttırmanın alfabetik desenlerin tanınması için saklı -tabakada yer alacak optimum işlemci eleman sayısı ve eğitme zamanı üzerinde fazlaca bir etkisi olmadığı görülmüştür. Saklı -tabakada yer alacak işlemci eleman sayısı ve eğitme zamanının, çıkış-tabakasında yer alan işlemci eleman sayısı arttığında; yani tanınması gereken daha fazla desen olduğunda değiştiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
-vııv SUMMARY At present, neural networks can be used by so many scientist, psychology, physiology and etc. due to their features which make able to take part in many research fields. To achieve some functions of brain being used by neural networks, there are so many algorithms have been developed. One of the best known and widely used algorithm is back propagation (BP) algorithm. This algorithm gives better results when compared to other algorithms for recognition and classification of patterns. In the present study, a neural network is designed and build to recognize 26 basic alphabetic characters (patterns). To achieve this, a computer programme based on BASIC language is developed giving outputs their corresponding performances on the screen. After training the network 100000 training times, network gives about 99.5 % of learning performances. Introducing noise (incomplete data) does not effect the output of the network. However, this is only be true for a certain range of noise level. It can be found that increasing input data or increasing number of processing elements in the input layer does not have any effect on the optimum number of processing elements in the hidden layer. This argument is also be true for the training time. On the other hand, increasing the number of patterns to be recognized in the input layer has an effect on the number of optimum processing elements in the hidden layer and the training time.