Bilgisayarlı tomografik görüntüleme tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 29676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
-II- ö Z E T Bu çalışmada, biomedikalde önemli bir yer tutan bilgisayarlı tomografik görUntUleme teknikleri hakkında bilgi verilip, görüntüleme sistemlerinin mukayesesi yapılmaktadır. ilk olarak giriş bölUmllnde Diyagnostik radyolojinin temel görtlntllleme yöntemleri belirtilmiş, ikinci böltlmde ise bu görtintUleme yöntemlerinin kullanıldığı ışın tUrleri ve Kadyografik görlinttl oluşumu sunulmuştur. Yine diyagnostik radyolojinin temel görüntüleme yöntemlerinden olan Röntgen UcllncU bölUmde, Bilgisayarlı tomografi dördllncll bölUmde, bir çok avantajlarına karşın pahalı bir görtintUleme yöntemi olan NUkleer Manyetik rezonans görtintUleme temel prensipleri ve görUntU kalitesi beşinci bölUmde sunulmuş olup, altıncı, yedinci ve sekizinci bölUmde ise sırasıyla RadyonUklid görUntUleme, Ul trasonograf i ve Dijital radyografi görüntüleme sistemleri açıklanmıştır. Son bölUmde ise yukarıda bahsedilen görUntUleme sistemlerinin avantaj ve dezavantajları başarılı olduğu alanlar ve yan etkileri açıklanarak birbirleriyle mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
?III- SUMMARY In this study information about Computer Tomographic visualisation techniques, which have an important place in biomedical, was given and a comparison of visualisation systems was made, First of all in the introduction part basic visualisation methods of diagnostic radiology were indicated. In the second part the ray patterns used by visualisation methods and Radyographic aspect formation were presented. Roentgen which is basic visualisation method of Diagnostic Radiology, in the third part, Computer Tomography in the fourth part, Basic principles and quality of aspects of Nuclear Magnetic Resonance visualisation, which is an expensive visualisation method inspite of its advantages, were given in the fifth part. In the s ixth. seventh and eighth parts respectively Radionuclide visualisation, Ultrasonography and Digital Radiography visualisation systems were explained. In the last part advantages and disadvantages, fields of success, and side effects of above mentioned systems were explained and compared to each other.