Elektromagnetik indüksiyonla kan akışının ölçülmesi
  1. Tez No: 29674
  2. Yazar: ŞAHİN GÖKDERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
III ÖZET Bu tezde kan akışı ve kan akış hızının vücut içerisinden ölçümünde, elektromagnetik indüksiyonun kullanılması ve elektromagnetik prensibe dayanan akış ölçer siste mi incelenmiştir. Akış ölçer için gerekli olan elektronik sistemler ve bunlarla ilişkili problemler de gözden geçirilmiştir. Bcvir'in virtual current teorisi ve bunun çeşitli akış ve hız ölçen araçlara uygulanması değerlendirilmiştir. Günümüzde kullanıl makta olan ya da henüz geliştirilme safhasında bulunan ölçme sistemleri şu başlıklar altında toplanabilir. -İnvaziv lokal magnetik alan sistemleri -İnlravasküler akış hızı ölçerler -İnvaziv ekstrakorporeal (vücut dışından uygulanan) akış ölçerler -Pcrivasküler ve inlravasküler akış ölçerler -Deri yüzeyinden ölçme yapan sistemler (cilt elektrodlarıyla birlikte ayrı bir ekstra korporeal mıknatıslan oluşan veya integral ekstrakorporeal akış ölçerler). Bu tezde clcklromagnetik akış ölçme sistemlerinin temel yapısı, çeşitleri, klinik kullanımı ve gelecekte tıp elektroniği alanındaki yeri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The application of electromagnetic induction to the measurement of blood flow and blood velocity in vivo is reviewed. The electronics requirements arc discussed and the associated problems are surveyed. An account is given of Uevir's virtual-current theory and its application to various flow and velocity measuring devices. The devi ces at present known to be in use or under development arc reviewed under the fol lowing hcadings-.invasivc local-magnclic-ficld dcvices.which include cannular and perivascular flowmeters; intravascular velomctcrs and flowmeters; invasive extracor poreal field perivascular and intravascular flowmeters; and noninvasive systems which either utilise skin electrodes and a separate extracorporeal magnet or compri se an integral extracorporeal flowmeter. There is a brief discussion of the present slate of development.