Türkiye'de kamu inşaat harcamalarının belirleyicileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relation between the determinants of public construction expenditures and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 296754
  2. Yazar: ERKAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu kesimi inşaat harcamalarının belirleyicileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada, inşaat harcamalarının belirleyicileri, bina ve bina dışı, bir diğer ifadeyle, bina ve altyapı inşaat harcamaları olmak üzere iki ana başlık altında sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, kamu inşaat harcamalarının belirleyicileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, 1980-2007 dönemine ilişkin Türkiye'ye ait üçer aylık veriler kullanılarak incelenmiştir. Ampirik bulgular, kamu bina inşaat harcamaları, kamu altyapı inşaat harcamaları ve GSYH verilerinin kullanıldığı zaman serisi analizlerine dayanmaktadır.Koentegrasyon testi uygulanarak elde edilen araştırma bulguları, kamu bina dışı inşaat harcamalarının GSYH'ye oranı ile GSYH büyüme oranı arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu; kamu bina inşaat harcamalarının GSYH'ye oranı ile GSYH büyüme oranı arasında uzun dönemli bir ilişki olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze the relation between the determinants of the public sector?s construction expenditures and economic growth. In the study, determinants of construction expenditures are evaluated under two main headings by classifying them as building and non-building, in other words building and infrastructure construction expenditures. In the study, the relation between the determinants of the public sector?s construction expenditures and economic growth has been analyzed by using the quarterly data of Turkey between the years 1980-2007. Empirical findings are based on time series analysis using the data of public building construction expenditures, public infrastructure construction expenditures and GDP.The findings of the research obtained by applying the cointegration test reveal that there is a long-run relation between the rate of public infrastructure expenditures to GDP and GDP growth rate, whereas there is not a long-run relation between the rate of public building expenditures to GDP and GDP growth rate.