Türkiye'nin modernleşmesinde Atatürk'ün kurduğu kurumların (eğitim, kültür ve sanat) önemi
The importance of the organizations (educational, cultural and artistic) established by Atatürk in modernization of Turkey
  1. Tez No: 296773
  2. Yazar: FATMA TOKYAY ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İLGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Atatürk döneminde toplumu modernleştirmek amacıyla gerçekleştirilendevrimlerin topluma kazandırılması ve hiçbir ayrım yapılmadan tüm halka verilmesiiçin uğraşılmış, bu amaçla halk eğitimi çalışmaları yapılmıştı. Köylere eğitimgötürmenin yolları aranmış bu amaçla Millet Mektepleri ve Halkevleri kurulmuştur.Eğitim ile ilgili faaliyetler yapılan kültür ve sanat inkılâplarıyla desteklenmiş Harf İnkılâbı, Tarih ve Dil İnkılâbı, hem eğitimi hem de kültürü etkilemiştir. Dil ve Tarih tezleriyle Türk dilinin bağımsızlığı korunmuş, Türk ulusunun dünya ulusları arasındaki yeri belirlenmişti. Atatürk, Osmanlı eğitim sistemi içinde yüksek öğretim kurumu olan Darülfünunun düzeltilmesinin olanaksız olduğuna inandığı için yeni ve çağdaş ilkelere dayanan bir üniversite kurarak, bilginin topluma aktarılması ve yeni bilgiler üretilmesisağlamıştı.
Özet (Çeviri)
In Atatürk?s period, public education studies were used to spread the revaluations aimed modernization of the society and to explain these revaluations every citizen without any privilege. For this purpose, Millet Mektepleri and Halkevleri were founded to educate villages. The activities concerning education were supported with cultural and artistic reforms. Letter Revolution and History and Language Reform affected both of education system and culture of society. The independence of Turkish language was provided and the position of Turkish society was determined amongnations by using the History and Language Thesis. Atatürk did not believe to improve the Darülfünun, the establishment of higher education remained from the Osmanlı? education system. The university according to modern principles was established to provide the transformation of information from university to society and the production of new information.