1835 (H. 1251) tarihli Temettü'ât Defterlerine göre Akşehir'in bazı mahallelerinin (Hacı Ömer, Ahi Mahmud, Ahi Celal, Hacı Hamza, Kürekçi, Köhne İmâret, Kileci) sosyo-ekonomik yapısı
1835 (H. 1251) Akşehir some of the Temettü'ât Books neighborhoods (Hacı Ömer, Mahmud Ahi, Ahi Celal, Hacı Hamza, Rower, Kohn Soup Kitchen, Kileci) socio-economic structure
  1. Tez No: 296774
  2. Yazar: İSA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA SARIKOYUNCU DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Osmanlı Devrinde, hususiyle Nasreddin Hoca'nın şehri olarak şöhret bulan Akşehir ve birkaç mahallesi'nin sosyal, ekonomik, iktisadi ve içtimai yapısı bu çalışmanın muhtevasını teşkil etmektedir. Bu incelemeyi yaparken başvurduğumuz en birincil kaynak temettuat defterleridir. Biz bu çalışmamızda Karaman eyaletine tâbi Akşehir sancağının durumunu temettuat defterlerini temel alarak ortaya koymaya çalıştık. Bu defterlerden elde ettiğimiz bilgileri tarihi süreç içerisinde mukayese yoluyla değerlendirmeye çalışarak ortaya çıkan verileri tablolarda ayrıntılarıyla göstermeye çalıştık. Çalışmamızda kullandığımız kaynakların genel bir değerlendirmesi ve bunu müteakip Akşehir bölgesinin tarihi ve coğrafyasını tahlil etmeye çalıştık. Genel olarak Osmanlı idare sistemi, eyalet idaresi ve Osmanlı idare teşkilatında Akşehir sancağının temettuat kayıtlarını baz alarak inceledik. Akşehir'in ziraî yapısına değinilerek ziraat sahaları, yetiştirilen ürünler ve bunlardan alınan vergiler temettüat defterlerine akseden kayıtların verdiği imkân ölçüsünde tespit ettik. İktisadi yapı başlığı altında Akşehir'in ticari ve sanai faaliyetlerini inceledik ve bu konu hakkında genel manası ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Çalışmamızda Osmanlı Devleti'nin klasik dönem vergi sistemi hakkında bilgiler verilmeye çalıştık, şeri ve örfi vergi sistemleri üzerinde durduk. Daha sonra ise Tanzimat sonrası vergi sistemi hakkında bilgiler verdik ve çeşitleri üzerinde durduk. Akşehir'e ait defterlerin transkripsiyonu aslına uydun olarak çevirmeye çalıştık. Çalışmamızda İncelenen defterlerin verilerinin değerlendirmesine yer verdik.
Özet (Çeviri)
During the Ottoman era, finding fame as the city of Nasreddin Hodja hususiyle Aksehir and a few neighborhood social, economic, made on the basis of economic structure and content of this work represents. When we applied this to examine the primary source temettüat books. We this study, the status of the province of Karaman province Aksehir temettüat subject tried to show, based on books. These notebooks trying to assess the information gathered in the historical process by comparing the resulting data in the tables have tried to show in detail. Resources are used in our study and an overview of the history and geography of this region following the Aksehir We tried. General to analyze the system as the Ottoman administration, state administration and organization of the Ottoman government on the basis of records examined temettüat Aksehir banner. Aksehir reference to the structure of agricultural tillage fields, crops, and taxes on them temettüat records reflecting the extent that the books were impossible. Economic structure of commercial and industrial activities under the heading Aksehir investigated and tried to give information about this topic with the general meaning. We tried to give information about the tax system in the classical period of Ottoman Empire, sherry and customary tax systems are emphasized. Then, given the information about the tax system and types of Administrative Reforms focused on the post. Aksehir transcription of the original books were translated as satellite. The books are examined in this study, the evaluation of data