Merkez Bankası'nın finansal krizlerdeki rolü: Dolarizasyon ve senyoraj ilişkisinin incelenmesi, 1986-2010 Türkiye örneği
The role of Turkish Central Bank within the financial crises: The analysis of the relation between the dolarization and the seigniorage, Turkish example 1986?2010
- Tez No: 296784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin en önemli ekonomik problemlerinden bir tanesi enflasyondur. Enflasyon yaşayan ülkenin parasının değeri düşmekte ve bunun sonucunda bireyler ve firmalar daha istikrarlı olan yabancı paraya yönelmektedir. Yabancı paranın yerli para yerine ikame edilmesine dolarizasyon adı verilmektedir. Dolarizasyonun en önemli etkilerinden biri devletin para basma (emisyon) yoluyla elde ettiği senyoraj gelirini azaltmasıdır. Söz konusu çalışmada dolarizasyon, senyoraj kavramları açıklanarak Türkiye'de dolarizasyonun senyoraj geliri üzerinde azaltıcı bir etkisi Granger Nedensellik (Causality) analizi ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main economic problem of the developing countries has been the Inflation. The value of the national money decreases because of the inflation and the people prefer to use foreign currencies which are much more stable. Dollarization is the substitution of the foreign currencies instead of the local money. Dollarization reduces the revenue of the seigniorage obtained by the governments. The dollarization and the seigniorage are analyzed in the study and their relation is proved according to the economic figures of Turkey thanks to the Granger Causality Analysis.