Mesleki sorumluluk sigortasında riziko
Risk in professional liability insurance
- Tez No: 296783
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM ÜNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türk Hukukunda mesleki sorumluluk sigortasına ilişkin ilk pozitif düzenleme olan Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ile sigortalının mesleğini ifa ederken gerçekleşebilecek rizikolar himaye altına alınmaktadır. Rizikonun gerçekleşmesi halinde sigortacı, sigortalıya karşı üçüncü kişiler tarafından ileri sürülen tazminat taleplerine sözleşmede kararlaştırılan miktara kadar sigorta teminatı sağlamak ile yükümlüdür. Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları hükümlerinin yanı sıra Avukatlık, Hekim, Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Müşavir Mesleki Sorumluluk Sigortası ek klozları ile bu meslek gruplarına ilişkin riziko konusunda düzenlemeler de öngörülmüştür. Çalışmamızda Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında ve ek klozlarda esas alınan riziko kavramı doktrindeki görüşler ışığında ele alınmış ve gerek mevcut gerek tasarı halindeki Tük Ticaret Kanunu hükümleri kapsamında değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra Genel Şartlar ve ek klozlardaki sigorta himayesinin kapsamı ve bu kapsama dahil olan zararlar detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Professional Liability Insurance General Conditions is the first positive regulation on professional liability insurance in the Turkish Law that provides protection against risks emerging from professional activities conducted by professionals. In case of a risk, the insurer is responsible for ensuring protection against compensation claims asserted to insured parties by third persons to the amount agreed upon in the contract. Together with Professional Liability Insurance General Conditions, additional clauses regarding risk in the course of these professions are adopted with respect to attorneys, doctors, independent accountants, certified public accountants and chartered accountants. In our work, the notion of risk in General Conditions and additional clauses are dealt with in the light of views in doctrine and studied within the framework of current and draft Turkish Commercial Code. Furthermore the extent of the protection and damages included within this scope in General conditions and additional clauses are analysed in great detail.