Darfour: Conflit régional, crise internationale
Darfur: Bölgesel çatışma, uluslararası kriz
  1. Tez No: 296796
  2. Yazar: YENER KUTSAL YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
2003 yılında Sudan'ın batısında bulunan Darfur'da başlayan iç savaş, kısa bir süre sonra bölgesel bir çatışma görünümünden uluslararası bir krize dönüştü. Savaşın uzaması, bölgede bulunan sivillerin karşılaşmış oldukları şiddet ve yaşam koşullarındaki kötüleşmeler, uluslar arası kamuoyunda kısa bir süre önce gerçekleşmiş olan Ruanda soykırımı gibi Afrika kıtasında yeni bir soykırımla karşı karşıya kalma paniği yarattı. Bu çalışma, farklı nedenlerle Darfur krizine müdahil olan yerel, ulusal ve uluslararası aktörlerin, krize hangi aşamalarda müdahil olduklarını ve kriz sürecinde takındıkları tutumları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In 2003, a civil war in Darfur region of West Sudan has started. After a short period of time, this regional war turned into an international crisis. The violence and bad conditions that civilians were exposed to prompted the international public opinion to think whether a new genocide in the African continent, similar to the one occurred in Rwanda, was taking place. The starting point of this work is devoted to the study of local, national and international levels, that is to say, the roles of these actors in the Darfur crisis, how they intervened in the crisis and finally what were the real intentions of their actions